Zvicra me Xhakën 3 me 1 fiton Hungarinë

SYRI TV

Në ndeshjen e pare Zvicra ndaj Hungarisë shkëlqyeshëm filloi kampionatin Evropian në Gjermani

Në pjesën e parë ishte një sensacion i Zviceranëve që nuk ju la Hungarezëve hapësire aspak për të manovruar lojën e tyre në teren.

Që në minutat e para u pa se është një duel mirë i menduar i trajnerit Murat Yakin i cili me taktikën e tije befasoi Hungarezët.

Në çerekun e parë Zvicra kaloi në epërsi pas një kombinimi të shkëlqyer për Duah i cili e realizoi golin e parë për Zvicrën në këtë kampionat.

Në fund të pjesës së parë prapë shënuan Zviceranët që kaluan në avantazh me 2=0 i cili me precizitet shënoi Aebischer.

Në pjesën e dytë ishte një ndeshje e barazuar në fushë pasi që trajneri i tyre kërkoi lojë pak më ndryshe ndaj Zviceranëve.

Në minutën e 66 një kombinim i mirë i Hungarezëve Varga zvogëloi rezultatin në 1 me 2 dhe pritej që pas zëvendësimeve të lojtarëve Hungarez të rritej edhe më shume presioni për të barazuar.

Edhe Trajneri i Zvicrës Yakin solli në lojë qendërsulmuesin Embolo i cili në minutat e fundit të ndeshjes ngriti rezultatin 3 me 1 që edhe me këtë rezultat përfundoj ndeshja Zvicër Hungari