Teniseri serb Djokovic, merr shuplaken e radhes, pas asaj ne Australi! Amarika ja ndalon te hyje. Ai e din pse..

SYRI TV

Berne, 25 gusht –

I pa vaksinuar, Gjokoviç nuk mund te shkoj në US Open.

Serbi njoftoi të enjten se nuk mund të udhëtonte në Shtetet e Bashkuara për shkak të masave shëndetësore, kjo eshte shuplaka e radhes nga Amerika pas asaj para nje viti ne Australi, njofton gazeta zvicerane shqip Le Canton27.ch

Novak Djokovic njoftoi të enjten, pak para shortit të tabelës, se nuk mund të marrë pjesë në US Open që fillon të hënën, sepse nuk mund të udhëtojë në Shtetet e Bashkuara, për shkak të mungesës së vaksinimit kundër Covid-19.

“Fatkeqësisht, këtë herë nuk do të mund të udhëtoj në Nju Jork për US Open (…) Fat i mirë për shokët e mi! Do ta mbaj veten në formë të mirë dhe në një gjendje pozitive shpirtërore, duke pritur që të rifilloj konkurrencën”, shkruan në llogarinë e tij në Twitter serbi i cili shpresoi deri në momentin e fundit për ndryshimin e masave shëndetësore që vendosin vaksinimin kundër Covid-it. -19 për hyrje në Shtetet e Bashkuara.

Gjokoviç, i cili fitoi titullin e tij të 21-të Grand Slam në Wimbledon këtë verë, shpresonte të përpiqej të barazonte rekordin e Rafael Nadalit prej 22 titujsh të mëdhenj në Nju Jork. Për herë të dytë në karrierën e tij (pas vitit 2017) do t’i mungojë Majori Amerikan të cilin e ka fituar tre herë (2011, 2015, 2018).

Vitin e kaluar, ai ishte afër fitimit të Grand Slam-it, por humbi në finalen e US Open nga Daniil Medvedev pasi fitoi Australian Open, Roland Garros dhe Wimbledon.

Këtë vit, ai u dëbua nga Australia pak para fillimit të turneut pas një paqartësie politiko-juridike-sanitare lidhur me mosvaksinimin e tij kundër Covid. Më pas ai humbi në çerekfinale në Roland-Garros kundër Nadal.

Rënie në renditje

Ai kishte rifilluar marshimin e tij përpara në Wimbledon, por fitorja e tij nuk i kishte sjellë atij pikën më të vogël në renditje pasi Majori në bar u sanksionua nga ATP dhe WTA (të cilat menaxhojnë përkatësisht qarqet profesionale të meshkujve dhe femrave) për refuzimin e pjesëmarrjes nga Lojtarët rusë dhe bjellorusë në hakmarrje për luftën në Ukrainë.

Në moshën 35-vjeçare, numri 1 i padiskutueshëm i botës në vitin 2021 ka rënë kështu në renditjen e 6-të të ATP-së dhe duhet të bjerë më tej pasi nuk do të jetë në gjendje të mbrojë pikët e tij në Nju Jork./ Le Canton27.ch