Robinho 9 vite burg dhunoi vajzën shqiptare në Itali

SYRI TV

Në mungesë të të mërkurës, ish-reprezentuesi brazilian me 100 paraqitje u shpall fajtor në Itali për përdhunimin në grup të një të reje shqiptare që festonte ditëlindjen e saj të 23-të në një klub nate milanez. Robinho (Robson de Souza) i dënuar për përdhunim në Itali, do të duhet të vuajë dënimin me burg në Brazil, referuar vendimit te gjykates brazliene.

Pas  hekurave Robinho do të duhet të vuajë një dënim me nëntë vjet burg në vendin e tij për përdhunim në grup të dhënë në mungesë në Itali.

Robinho nuk do të flejë në burg, të paktën jo menjëherë. Apelime të tjera mbeten të mundshme, veçanërisht para Gjykatës së Lartë, por gjykatat braziliane kanë vendosur: ish-futbollisti do të duhet të vuajë në vendin e tij një dënim me nëntë vjet burg për përdhunim në grup të dhënë në mungesë në Itali, kështu vendosën gjyqtarët të Gjykatës së Lartë të Drejtësisë të Brasilias, raportojn mediat braziliene,

Ish-reprezentuesi i Auriverde, i cili luante për AC Milan në kohën e fakteve, ishte kthyer tashmë në Brazil kur u dënua nga gjykatat italiane në 2017, një dënim i konfirmuar nga Gjykata e Kasacionit në janar 2022. Kushtetuta e Brazilit nuk duke lejuar ekstradimin e shtetasve të saj, Italia kërkoi në shkurt 2023 që ai të vuante dënimin në vendin e tij të lindjes, gjë që është e mundur që nga hyrja në fuqi e një ligji brazilian që daton nga viti 2017.

Përdhunimi, një krim “i pafalshëm” sipas Lulës
Nëse kjo kërkesë nuk pranohej, « shteti brazilian do të lejonte mosndëshkimin përballë një krimi të njohur nga një shtet i huaj », deklaroi gjyqtari i parë që votoi, Francisco Falcao. Magjistratët e STJ-së nuk gjykuan në themel të çështjes, por vlerësuan vetëm nëse kërkesa e drejtësisë italiane ishte e pranueshme nga pikëpamja ligjore.

Javën e kaluar, presidenti brazilian Luiz Inacio Lula da Silva tha se ishte në favor që Robinho të vuante dënimin në vendin e tij, për të “paguar çmimin për papërgjegjshmërinë e tij”. Përdhunimi është një krim “i pafalshëm”, theksoi ai.

Robinho thërret racizëm
Avokati i Robinhos, José Eduardo Alckmin, kishte kërkuar që në nisje të seancës që në Brazil të zhvillohet një gjyq i ri në themel, pasi është “e drejta, garancia individuale e çdo qytetari brazilian”. Në mungesë të të mërkurës, ish-reprezentuesi brazilian me 100 paraqitje u shpall fajtor në Itali për përdhunimin në grup të një të reje shqiptare që festonte ditëlindjen e saj të 23-të në një klub nate milanez.

Sipas aktakuzës, Robinho dhe pesë brazilianë të tjerë e detyruan viktimën e tyre të pinte « deri në atë pikë sa e lanë pa ndjenja dhe të paaftë për të mbrojtur veten » dhe më pas patën « marrëdhënie seksuale disa herë radhazi » me të.

Ish-sulmuesi e ka shpallur gjithmonë pafajësinë e tij, siç bëri edhe një herë të dielën, duke ia atribuar bindjen e tij “racizmit”: “Kam luajtur katër vjet në Itali dhe kam parë shumë histori racizmi”, shpjegoi ish-lojtari i Real Madridit. Njerëzit që më dënuan janë të njëjtët njerëz që nuk bëjnë asgjë kundër racizmit. »