“Trump nr. 2”: Vivek Ramaswamy, kandidat republikan në rritje për President Amerikan

SYRI TV

Vivek Ramaswamy dëshiron të jetë Donald Trumpi i ardhshëm: një i huaj që do të luftojë krijimin politik të Shteteve të Bashkuara, do të fitojë presidencën dhe do të zbatojë një axhendë të djathtë nga Zyra Ovale.

“Unë jam më shumë si Trump në 2015 sesa Trump sot është si Trump në 2015,” tha Ramaswamy për ish-presidentin në një intervistë këtë muaj me aktorin britanik dhe prezantuesin e podcast-it Russell Brand.

Dy javë më vonë, Ramaswamy dha një performancë të ngjashme me Trump në debatin e parë republikan për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 – duke këshilluar kundërshtarët dhe duke u kënaqur me sulmet.

Në analizat e zakonshme të post-debatit të publikuara në mediat amerikane, Ramaswamy u shpall fitues i mbrëmjes.

“… në fakt ishte një natë e mirë për të”, tha John Feehery, një kritik republikan.

Ramaswamy promovon një sërë idesh që liberalët i përshkruajnë si të rrezikshme, duke përfshirë mohimin e ndryshimeve klimatike dhe mundësinë e operacioneve ushtarake kundër tregtarëve të drogës në Meksikë.

Megjithëse Ramaswamy mbetet shumë prapa Trumpit në garën republikane për nominimin presidencial, sipas sondazheve të fundit. Ngritja e tij nënvizon gatishmërinë e partisë për të mbështetur kandidatët me ide të vijës së ashpër dhe pa përvojë të mëparshme politike.

Joe Walsh, një ish-kongresmen republikan, i cili tani është një kritik i hapur i partisë, shkroi në mediat sociale të premten se baza republikane po kërkonte një kandidat “bandit” ose “autoritar”.

“Është Trump. Nëse jo Trump, të vetmit njerëz të tjerë që i përshtaten atij përshkrimi janë [guvernatori i Floridës, Ron] DeSantis dhe Ramaswamy. Asnjë tjetër.”

Kush është Vivek Ramaswamy?

Djali i emigrantëve indianë në SHBA, Ramaswamy, 38 vjeç, fitoi miliona në farmaceutikë dhe bioteknologji përpara se të shkruante një libër në vitin 2021 të quajtur “Woke, Inc”, i cili e bëri atë të famshëm në mesin e krahut të djathtë.

Në libër, ai u tërbua kundër ndjekjes së politikave të qëndrueshme dhe të drejta të biznesit, të njohura si qeverisja mjedisore, sociale dhe e korporatave, ose ESG.

Nga atje, Ramaswamy, i lindur dhe i rritur në Ohio, filloi të shfaqej në mediat e krahut të djathtë, duke përfshirë Fox News, ku ai këshilloi liberalët të përqëndroheshin në politikat e identitetit.

Ramaswamy promovoi gjithashtu idenë e një “meritokracie” e cila ishte në kontrast me politikat që synojnë rritjen e diversitetit.

Pavarësisht paraqitjeve të tij në media, pak njerëz do ta kishin njohur emrin e Ramaswamit kur ai nisi fushatën e tij për Shtëpinë e Bardhë këtë vit.

Megjithatë, në harkun kohor të disa muajve, ai kaloi nga i panjohuri kryesisht në nivel kombëtar në konkurrimin me DeSantis, në vendin e dytë në anketat në garën presidenciale republikane.

“Për shumë amerikanë, ideja se një i huaj mund të rregullojë atë që nuk është në rregull në Uashington është shumë tërheqëse, veçanërisht, veçanërisht për republikanët, nëse ai i huaj është një biznesmen i suksesshëm,” tha Todd Belt, profesor dhe drejtor i programit të menaxhimit politik në Universiteti George Washington.

“Dhe unë mendoj se rinia dhe energjia e tij tërheqin njerëzit.”

Cilat janë politikat e tij?

Ramaswamy ka derdhur 15 milionë dollarë nga paratë e tij në fushatën e tij, sipas të dhënave federale.

Një folës i sigurt që pothuajse gjithmonë duket se është i buzëqeshur, babai i dy fëmijëve thekson besimin, familjen dhe patriotizmin si përgjigje ndaj problemeve të perceptuara shoqërore. Edhe pse është hindu, ai shpesh thekson “vlerat judeo-kristiane”.

Ai studioi biologji në Universitetin e Harvardit dhe u diplomua në Fakultetin Juridik të Yale. Ramaswamy e prezantoi veten gjithashtu si një kandidat unifikues që përpiqet të reformojë Partinë Republikane nga një parti ankesash në një parti zgjidhjeje.

Pavarësisht fuqisë së prezantimit të tij, shumë nga idetë e Ramaswamy-t janë jopraktike, nëse jo të çuditshme, dhe tejkalojnë kompetencat e presidentit, thonë kritikët e tij.

Për shembull, ai ka bërë thirrje që mosha e votimit të rritet nga 18 në 25 vjeç, nëse të rinjtë nuk kalojnë një provim qytetarie ose nuk plotësojnë një “kusht të shërbimit kombëtar”, duke shërbyer në ushtri ose në ndonjë mënyrë tjetër. Por ide të tilla kërkojnë ndryshime të reja kushtetuese, të cilat nuk ka gjasa të kalojnë.

Ai tha gjithashtu se do të eliminonte Departamentin e Arsimit dhe IRS, dhe se do të mbyllte FBI-në – shtylla kurrizore e zbatimit të ligjit në SHBA – dhe do të thithte agjentët e saj në agjenci të tjera.

Dhe në një kohë kur kriza klimatike po nxit zjarret dhe motin ekstrem në mbarë botën, ai po punon në një platformë të karburanteve fosile.

“Shponi dhe digjni qymyr: Braktisni kultin e klimës dhe thyeni prangat e energjisë bërthamore,” lexohet në faqen e tij të fushatës. Ai shkoi edhe më tej në debatin e së mërkurës, duke thënë: “Axhenda e ndryshimeve klimatike është një mashtrim”.

Politika “radikale” e klimës

Belt e quajti reagimin e Ramaswamy-t ndaj ndryshimeve klimatike tronditëse. “Kjo vërtet tregoi një sasi të madhe të keqkuptimit të kësaj çështjeje dhe një axhendë vërtet radikale politike.”

Megjithatë, në debatin në Wisconsin, turma brohoriste vazhdimisht për Ramaswamy, veçanërisht kur ai lavdëroi Trumpin dhe sulmoi kritikët e ish-presidentit.

“Vivek Ramaswamy fitoi debatin e sonte dhe duhet të bëjë një kërcim të mirë në sondazhe. Ai ishte i artikuluar, i rehatshëm, i buzëqeshur, koherent, konciz dhe intelekt që rrjedh”, shkroi gazetari konservator David Brody në një postim në rrjetet sociale.

Por, sipas Belt, “Ramaswamy foli për gjëra që treguan se ai ende nuk e kupton se si funksionon qeveria dhe cilat janë kompetencat e presidentit.”

“Kandidatët e tjerë u përpoqën të ekspozonin injorancën e tij dhe duke e bërë këtë përdorën emrin e tij dhe përfunduan duke i dhënë më shumë kohë.”

Politikë e jashtme

Momenti më i diskutueshëm i Ramaswamy gjatë debatit ishte kur ai tha se nuk do të dërgonte më shumë fonde në Ukrainë nëse zgjidhej president.

SHBA-ja ka ofruar miliarda dollarë ndihmë ushtarake dhe humanitare për Ukrainën që kur Rusia pushtoi vendin vitin e kaluar. Por Ramaswamy tha se politika ishte “katastrofike”, duke argumentuar se SHBA duhet të përqëndrohet në mbrojtjen e kufirit të saj jugor.

Ai vazhdoi të merrej me Christie dhe ish-zëvendëspresidentin Mike Pence, pasi të dy vizituan Ukrainën dhe u takuan me Presidentin e saj Volodymyr Zelensky.

“Më duket fyese që kemi politikanë profesionistë që do të bëjnë pelegrinazh në Kiev, te Papa Zelensky, dhe nuk do të bëjnë të njëjtën gjë për njerëzit në Maui ose në anën jugore të Çikagos”, tha ai.

Ish-ambasadorja e SHBA-së në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley, u kundërpërgjigj duke akuzuar Ramaswamy se favorizonte presidentin rus Vladimir Putin, të cilin ajo e quajti “vrasës”, në vend të një aleati amerikan.

Ndërsa republikanët në Kongres mbështetën në masë të madhe ndihmën për Ukrainën, mbështetësit e partisë janë të ndarë për këtë çështje. Pra, edhe pse Ramaswamy ishte në pakicë gjatë debatit, qëndrimi i tij për konfliktin do të tërheqë disa votues.

Ekipi i tij i fushatës i tha Associated Press të enjten se ai mblodhi 450,000 dollarë në donacione kryesisht të vogla në orët pas debatit.

Megjithatë, mbledhja e tij e fondeve mbetet shumë prapa Trump dhe DeSantis. Guvernatori i Floridës mblodhi 1 milion dollarë në 24 orët pas debatit, raportoi të premten ABC News.