Historike: Fitoi Islam Alijaj, Per here te pare ne Parlamentin zviceran ulet nje shqiptar!

SYRI TV

Sot ne Zvicer jane zhvilluar zgjedhjet federale, per Keshilltar Shteteror dhe deputete ne parlamentin zviceran. Ne keto zgjedhje garuan edhe 30 kandidate shqiptare per deputet ne parlamentin helvetik ne Berne.

Komuniteti dhqiptar ne Zvicer pershendet fitoren e Islam Alijaj

Zgjedhjet federale dhe parlamentare në Zvicër 2023 perfundua ashtu siq kemi thene me renovimin e pstalemntitbte ri. Dhe pikerisht ky rinovimi nisi me emrin e Islam Alijaj i cili sapo u zgjodh deputet i ri i Parlamentit Zviceran duke ju bashkangjitur 199 kolegeve tjere zviceran.  Islam Alijaj si kandidat i Partisë Socialdemokrate (SP) ka fituar 95.054 vota.

Komuniteti shqiptare ne Zvicer ju eshte gezuar dhe ka pershendetur fitoren e kandidatit me origjine shqiptare, te cilet fitore e kane konsideruar si fitire historike.

Keshtu, redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Canton27.ch Nefail Maliqi, ne nje shkrim autorisl publikuar nje dite para zgjedhjeve federale ne «Tribune de Genève» ai e kidhte ndier fitoren e nje deputeti i cili ka shkruar se «eshte koha qe komuniteti shqiptarë  si shembull integrimi te fitojne nje deputet ne parlamentin zviceran. Ata e meritojne te kenë jo vetëm pasaportat helevtike, por dhe nje deputetë e tyre në Bernë… »

Islam Alijaj (me nevoja të veçanta) me vite te tera njihet si aktivist për të drejtat e kategorisë së njerëzve të cilës i takon. Ishte deri tash asamblist në Asamblenë e Qytetit të Cyrihut.

Ne Zvicer jetojne dhe veprojne 300.000 shqiptare, prej te cileve mbi 100 mije albanofonë (shqiptarë nga gjitha viset e ballkanit) janë të natyralizuar (posedojnë pasaporta🇨🇭) që më shumë se gjysma e tyre kanë të drejte vote, ka shkruar Canton27.ch.

Me fitoren e Islamit,  komuniteti shqiptar i Zvicrës për herë të parë behet me një deputet të nivelit federal. Eshte kjo nje fitore histrike jo vetm e shqiptareve ne Zvicer, por edhe e mbare diaspores shqiptare, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

UDC triumfon, Qendra përpara PLR-së, MCG, fitues i madh i zgjedhjeve në Gjenevë, ditë e keqe për të Gjelbrit…

UDC do të mbetet kryesisht partia kryesore në vend pas zgjedhjeve federale të së dielës, përpara PS me më shumë se dhjetë pikë. Qendra vjen në vendin e 3-të, pak përpara PLR-së, ndërsa partitë ambientaliste janë humbësit e mëdhenj në këto zgjedhje.

Zgjedhjet federale 2023 (drejtpërdrejt)
Projeksioni i tretë: UDC fiton tetë vende në Kombëtare, të Gjelbërit humbasin shtatë
Zviceranët zgjedhin përfaqësuesit e tyre në Këshillin Kombëtar dhe Këshillin e Shteteve këtë të dielë. Ndiqni drejtpërdrejt ecurinë e votimit, tendencat e tij dhe rezultatet përfundimtare.

Sipas projeksionit në mandate nga gfs.bern në emër të SSR-së, UDC fitoi 28,9% të votave, një rritje prej 3,3 pikësh. Ajo fitoi 61 vende në Këshillin Kombëtar, tetë të tjera. Pason Partia Socialiste me 41 mandate, dy të tjera dhe 17.4% të votave (+0.7).

Qendra dhe PLR ​​janë thuajse të barabarta me 14.6% të votave, e para me 0.8 pikë dhe e dyta humbet 0.5 pikë. Qendrat kanë dy vende shtesë, në 30 në total, dhe liberal-radikalët ruajnë 29 mandatet e tyre. Të Gjelbrit janë në vendin e 5-të, por bien nën 10% të votave, në 9.2%, pra 4 pikë më pak dhe humbjen e 7 mandateve (21 në total). Liberalët e Gjelbër humbën 5 vende, në 11 në total, me 7.2% të votave (-0.6 pikë).

MCG, fitues i madh i zgjedhjeve në Gjenevë

Partia e Gjenevës fiton dy vende në Këshillin Kombëtar dhe e vendos kandidatin e saj në vendin e parë në zgjedhjet për Këshillin e Shteteve

Buzëqeshja ishte në të gjitha buzët e aktivistëve, pas rezultateve të para të Këshillit të Shteteve në fillim të pasdites. Mauro Poggia, kandidati i Lëvizjes Qytetare të Gjenevës, bëri një hyrje triumfuese në Uni Mail nën melodinë e « Cé qu’è lainô », kënga tradicionale e Escalade. Ish-këshilltari i shtetit vjen i pari mes kandidatëve, me më shumë se 38700 vota.

Në Gjenevë, MCG arriti një rezultat shumë të mirë dhe festoi rikthimin në Kombëtare, ndërsa Mauro Poggia doli i pari në Shtetet e Bashkuara, ku do të ketë një raund të dytë. Në kantonin Vaud, Pierre-Yves Maillard (PS) u zgjodh në raundin e parë në Shtetet e Bashkuara, me Pascal Broulis që duhej të kalonte në një raund të dytë. Në Neuchâtel, e majta krijoi një surprizë duke fituar dy vendet në Shtetet e Bashkuara me Céline Vara (Të Gjelbrit) dhe Baptiste Hurni (PS), duke nxjerrë jashtë PLR-në Philippe Bauer. POP humbet vendin e saj kombëtar ndaj UDC.