Vdekja e Prigozhin, grupi Wagner: Avioni u rrëzua nga mbrojtja ruse

SYRI TV

Yevgeny Prigozhin ka humbur jetën në një aksident avioni privat në rajonin Tver në veri të Moskës.

Për këtë ka reaguar grupi Wagner në Telegram ku kanë shkruar se rrëzimi i avionit ishte një sulm nga mbrojtja ruse

Sipas agjencisë federale të transportit ajror të Rusisë: “Një hetim për rrëzimin e avionit Embraer që ndodhi në rajonin e Tverit këtë mbrëmje u nis. Sipas listës së pasagjerëve, emri dhe mbiemri i Yevgeny Prigozhin u përfshi në këtë listë.”

Prigozhin udhëhoqi një grusht shteti të dështuar kundër udhëheqjes ushtarake të Rusisë në qershor , i cili përfundoi pasi luftëtarëve të Wagner iu premtua amnisti në Bjellorusinë fqinje.