Qindra shqiptarë në Cyrih të Zvicrës sot protestuan në mbrojtje sovranitetit të Republikës se Kosovës. Kërkojne largimin e trios (Borrel-Ecobar-Lajcak) dhe Zvicra të udhëheq procesin e dialogut ne Bruksel

SYRI TV
Cyrih, 24 qershor -Nën organizimin e komunitetit kosovarë ne Zvicër, sot ne Qender te qytetit te Cyrihut janë tubuar qindra shqiptare kryesisht nga Kosova dhe nga viset tjera të ballkani (Maqedenia Ver., Lugina e Presheves, Mali i Zi dhe Shqiperia) për te protestuar mde moton “QËNDRONI ME REPUBLIKËN E KOSOVËS” kunder padrejtesive te disa instancave nderkombëtare proserbe dhe në mbrojtje te sovranitetit te Republikës së Kosovës,
Protesuesti sot në Zvicer kerkuan largmin e trios (Borrell-Escobar-Lajcak) nga bisedimet, për shkak njeanshmerisë! Protesuesit sot ne Cyrih kerkuan nga Berna te udheheq pocesin e dialogut Kosovë-Serbi te udheheq Zvicra si nje vend neutral
« Kur t‘na bëhet padrejtësi dhe krahasimi i viktumes me kriminelet imponohet  protesta si nje detyrim dhe e drejta demokratike dhe nderkombëtare.. » me keto fjale nisi protesta e sotme ne Cyrih, ku oratoret dhe organizatoret e tubmit ne fjalë. Protestuesit ne dore mbanin flamujt kombëtar, ata te shtetit te Kosovës, te Rugovës (Dardanisë) dhe Zvicres.
Organizator te protestes Lulzim Kadriu dhe
Keshilli Organizativ:Argjend Shehu, Gëzim Ramizi, Nderim Ibrahimi dhe Emi Sallahu.
Serbia njihet si një shtrirje e Rusisë në rajonin e Ballkanit dhe si i vetmi vend që nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë. Kosova, nga ana tjetër, përmbush të gjitha kërkesat e kërkuara nga bashkësia ndërkombëtare, duke u përshtatur në situata të pafavorshme, për të lehtësuar një marrëveshje paqeje. Veq kesaj Aleksnadenr vuci sa here kerkcnohet nga qytetaret evete serbe me protesta siq jane keto te fundit pas vrasjes se 18 femijeve serb ne shkollat e Berogradit ai për te vazhduar pushtetin, provokon ne Veri te Kosovës me bandat kriminale me qellim te destabilizimit te rajonit.
Në fjalimin  inicuesit të kësaj protestë nga Lulzim Kadriu, nje veprimtar i devotshme i diapsores shqiptare ne Zvicër, nder tjera thuhet se « BE-ja po bën të njëjtin gabim që bëri në 2008 dhe 2014 me Putinin. Ajo mbështetet në politikat e qetësimit. Aktualisht po e përjetojmë rezultatin në Ukrainë. Procesi i normalizimit nuk po përparon. Marrëveshja e fundit nuk u nënshkrua dhe u prish në rastin e parë nga Vuçiq. Nga ana tjetër, presioni ndaj Kosovës po rritet. Njëanshmëria nuk do të na sjellë më pranë zgjidhjes. Në anën e kujt është Vuçiq është e qartë. Ndërsa shefi i tij i inteligjencës Vulin është në një konferencë sigurie në Moskë, banditë që ai organizoi sulmojnë brutalisht ushtarët e KFOR-it për të protestuar kundër zbatimit të rezultateve të zgjedhjeve që ata vetë i iniciuan dhe bojkotuan. Ne kemi nevojë për ndërmjetës të pavarur në procesin e normalizimit dhe një fund të politikës së zbutjes. »
Sipas organizatoreve « SHBA-te, BE-të dhe NATO ushtarete te cileve u rrahen për vdekje nga bandat kriminale serbe te dirgjuara nga Beohtrdai dhe grupi tjeter kriminal rus Wagner duhet te kene kujdes nga ndonje marrëveshje serkrete ne dëm te Kosovës me presidentin serb Aleksander Vucic, nje ish-ministër i kasapit të Ballkanit Slobodan Millosheviç, e tani si marionetë e fshehur e regjmit te Putinit te kërkuar per arerst nga komuniteti ndekrombëtar.. »
Ne kete proteste pati edhe zvicerane dhe depuette dhe aktivste nga poltika helvetike ( SP, SVP, FDP etj… ) te cilet njezeri denuar provokimet serbe dhe sulmet ndaj policeve dhe gazetareve si dhe forcave paqeruajtese (NATO) ne Veri te Kosovës.
Për t’u solidarzuar me kerkesat e kosovareve ishte edhe deputeti Fabian Molina (PS) i cili denoi provokimet dhe sulmet e huliganeve serbve drejt gazetareve dhe policise se Kosovës si dhe veprimet e njëanshme te SHBA-ve dhe NATO-s te cilat ditëve te fundit për iks interesa u radhitën ne krah te pasardhesve te diktatorit dhe kasapit te ballkanit Miloshevicit duke mbyllur syte para vitkimave ,. ne keet rast shqipatreve entik te cilet u masapkruan dhe u perdhunuan nga serbët.  Ne protest mori pejse edhe deputeti tjeter Kushtirim Berisha (PS) i clii po ashtu denoi provokimet dhe sulmet ndaj gazetareve nga bandat serbe,
Protestuesit sot ne Zvicer denuan sulmet ndaj gazetarëve dhe policise se Kosovës. Kerkojne urgjent lirimin pa kushtezime te tre policëve shqiptare te kidnapuar nga bandat e Vucicit! 
Sipas z. Ilmi Cakollit nje veprimtari i njohur ne Zvicer « Disa insitucione nderkombëtare me pavetëdije apo për iks interesa duke anashkalusr viktimen e masakruare e dhunuar nga serbet, po përpiqen për t‘a kthyer Serbinë në binarët euro-atlantik mbi kurrizin Kosovës e cila nuk ka toke per te falur për serbet ardhacak, emigrantë ne gadishullin Ilirik »..

« Gjatë luftës së viteve 1998-1999 në Kosovë, ku Serbia kreu gjenocid ndaj popullatës me shumicë shqiptare, bashkësia ndërkombëtare reagoi dhe NATO u detyrua të ndërhyjë. Vetë popullsia bëri rezistencë civile dhe të armatosur, e cila do të ishte e kotë pa mbështetjen e NATO-s. Ushtarët dhe policia serbe kryen krime masive lufte që kanë mbetur të pandëshkuara edhe sot e kësaj dite. Pas luftës ka pasur administrim të përkohshëm nga OKB-ja dhe mbrojtja është siguruar nga NATO/KFOR-i. Më 17 shkurt 2008 u shpall pavarësia e Republikës së Kosovës, e cila tashmë është njohur nga shumë shtete, përfshirë edhe Zvicrën. Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e shpalli të ligjshme Deklaratën e Pavarësisë. Për më tepër, ekziston një mandat lokal nga OKB/BE dhe nga NATO/KFOR, secili në koordinim me qeverinë e Kosovës. » thuhet ne nje komunikate te organizatorëve, e cila leter ju shperdahej rrugeve te qytetit te Tyrhiut ne dy gjuhe (gjermanisht dhe frengjisht) për kalimtAret zvIceran për te mesuar te vertetn mbi zhvillimet e fundit ne Kosovë dhe provokimet serbe në Veri.

Teuta Sadiku, nje atdhedashese e flaket nga Kosova Lindore  tha se  « Une kumdershtoj pazaret me tokat tona të lashta Dardane… »

« Ka filluar një proces pajtimi ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i cili ka vite që vazhdon dhe negociatat udhëhiqen dhe moderohen nga BE-ja. Negociatat janë të vështira dhe rezultatet janë modeste. Ka trazira të vazhdueshme në zonat me shumicë serbe në Kosovë. Serbia refuzon të pranojë krimet e luftës dhe të njohë pavarësinë e Kosovës. Popullata serbe në Kosovë frikësohet nga kriminelët serbë dhe detyrohet të marrë pjesë në demonstrata masive apo të sabotojë shtetin zyrtar të Kosovës, në kundërshtim me marrëveshjet për parime të ndryshme në tryezën e bisedimeve në Bruksel. Po ashtu kohëve të fundit ka pasur sërish trazira të dhunshme dhe të armatosura në veri të Kosovës, në rajonin e Mitrovicës, të cilat udhëhiqen kryesisht nga politikanët kriminalë vendas, të cilët janë gjithashtu të lidhur ngushtë me pushtetin serb… » kane thene organizatoret e protestes se sotme ne Cyrih te Zvicres,

                                                                                                      Sipas tyre , oficerët e policisë kosovare dhe ushtarët e KFOR-it u sulmuan dhe u plagosën. Komuniteti ndërkombëtar e merr lehtë dhe fajëson të dyja palët, si Kosovën ashtu edhe Serbinë. Të ulur përballë njëri-tjetrit në tryezën e bisedimeve janë kryeministri i zgjedhur në mënyrë demokratike, Albin Kurti dhe autokrati Aleksandër Vuçiç, ish-ministri i kriminelit të luftës S. Millosheviq. »

Organizatoret ftojne mergimtaret: Diaspora shqiptare Zvicra dhe nga vendet e BE-së bojkotoi rruget neper Serbi!.., se me paret tona Serbia po blene armatim dhe po na vret!.. »   

Ne vazhdim ata para amses kane thene se « Kryeministri i Kosovës po kërkon që popullata serbe të jetë në përputhje me ligjin në fuqi në Kosovë dhe shumë prej tyre janë të gatshëm ta bëjnë këtë, duke gëzuar privilegje të pakicave të padisponueshme askund tjetër në Evropë. Megjithatë, disa prej tyre manipulohen nga Serbia dhe ndodhin trazira të panevojshme, të cilat më pas çojnë në mobilizimin e ushtrisë serbe në kufirin me Kosovën dhe kështu demonstrimin e gatishmërisë për luftë. »

Nga ky tubim organizatoret dhe protestuesit njezerit kane kërkuar nga Zvicra  dhe bashkësia ndërkombëtar te përfshira që të rishikojnë provecesine diologut nga afër dhe të mos gjykojnë autorët dhe kriminelët. Së fundmi, tre oficerë të policisë kufitare kosovare janë rrëmbyer nga forcat speciale serbe për të nxitur situatën dhe për të provokuar një kundërreagim. Këta tre policë duhet të lirohen urgjentisht dhe pa kushte. Ne si emigrantë me origjinë shqiptare, ne shpresojmë që komuniteti ndërkombëtar të jetë i arsyeshëm dhe do të donim që edhe Zvicra sdki nje vend neutzral dhe me i besueshem ne bote të merre pjesë si mediatore në negociata. Nese jo Zvicra, bile ndonje personalitet zviceran qe njeh realitetin e Kosovës dhe zhvillimet ne ballkan… » shkruan Le Canton27.ch