Manovra « LUX23 » / Armata zvicerane tregon muskujt terroristëve dhe armiqëve të paqes. Nga sot deri më 9 maj erë lufte në Zvicer si dikur në Kosovë dhe tash në Ukraine, ku do marrin pjesë 4000 ushtarë te armatosur deri në dhëmbë me qindra tanke dhe avion luftarak

SYRI TV

Bernë, 1 maj -Nga sot deri me 9 maj qytetaret zvicrane do ta ndiejn eren e barutit dhe tymit të tankeve (si dkur ne Koovë dhe sot ne Ukraine)  gjate manovarave ushtarake të armates zvicerane e armatosur deri ne dhembe, të cilet do jene ne gjendje gatishmerie per lufte per dhjete dite rresht. Me kete rast Zvicra do te tregoj muskujt terroristeve, armiqve te paqes..ku do te marrin pjese mbi 4000 ushtare, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27, te cilat sterivtije gazetari i saj po i ndjek drejtpersedrejti.

Armata zvicerane mban një stërvitje mbrojtëse janë mobilizuar mbi 4000 ushtarë në Gjenevës, Vaud, Neuchâtel dhe Bernë

Nga data 1 deri më 9 maj, Zvicra frëngjisht-folëse do të ketë ngjyrë gri-jeshile me këtë ushtrim në shkallë të gjerë të quajtur « LUX 23 ».. Një stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë do të zhvillohet këtë javë në kantonet e Gjenevës, Vaud, Neuchâtel dhe Bernë, tha ushtria zvicerane. Rreth 4000 ushtarë dhe profesionistë të milicisë do të marrin pjesë në këtë operacion.

Për keto strevije te medha ushtarke shkrujane edhe mediat vendore me tituj si: « Manovrime te medha ushtarake » (Grandes manœuvres militaires) apo Zvicra Roamnde e transformuar ne nje zone lufte » (La Suisse est transformée en zone de guerre).

Operacioni do të zhvillohet sipas skenarit të mëposhtëm: milicitë e armatosura separatiste nga një rajon imagjinar i Evropës kërcënojnë Zvicrën. Përballë rrezikut të përmbytjeve dhe sulmeve ndaj infrastrukturës kritike, ushtria është e mobilizuar në të gjithë vendin.

LUX 23 do të shfaqë Divizionin Territorial 1 të Ushtrisë Zvicerane, e cila bashkon Zvicrën frëngjisht-folëse dhe kantonin e Bernës. Stërvitja synon veçanërisht të trajnojë bashkëpunimin me partnerët e Rrjetit të Sigurisë Kombëtare si dhe mbikëqyrjen e kufijve dhe infrastrukturave kritike, si në rastin konkret aeroporti i Gjenevës ose rafineria e Cressier (NE).

Buxheti i ushtrisë zvicerane duhet të rritet nga 5 në 7 miliardë deri në vitin 2030

Sipas Regjistrimit të Ushtrisë 2022, armata zvicerane aktualisht numeron 151,299 personel, ku rreth 150,000 jane ushtarët te armatosur.. Rreth 4,000 personel ushtarak dhe 23 trupa trupash po marrin pjesë në LUX 23.

Për ushtarët e përfshirë do të bëhet fjalë edhe për stërvitjen e “luftës kundër kërcënimeve terroriste dhe paraushtarake”, vijon ushtria në komunikatën e saj për shtyp. Ajo dëshiron veçanërisht të testojë një kategori të re të forcave të ndërhyrjes, të ashtuquajturat forca të lehta. Këto në të ardhmen duhet të jenë në gjendje të mbështesin shpejt autoritetet civile në detyrat e tyre të mbrojtjes.

Ato do të përforcohen me elementë kërkimi, sinjalesh, mbrojtje ajrore, inxhinierike dhe shpëtimi. Përveç kësaj, do të jenë pjesëtarë të komandës së forcave speciale, Zyra Federale e Doganave dhe Sigurisë Kufitare (OFDF), forcat e policisë dhe ushtria franceze.

Ky ushtrim do të gjenerojë lëvizje të formacioneve të motorizuara, fluturime me helikopterë, si dhe lëvizje në liqenin e Gjenevës dhe Neuchâtel. Ndërprerjet megjithatë do të reduktohen në një minimum të rreptë, siguron ushtria zvicerane. Ai specifikon se një linjë telefonike (0800 780 001) është e hapur për popullatën, përveç informacionit tashmë të disponueshëm në internet.

Në faqen e saj të internetit, ushtria zvicerane shpjegon se niveli i kërcënimit për vendin është « i ulët, por jo inekzistent ». Prandaj, sipas saj, është e rëndësishme që « të stërvitemi rregullisht për të mbajtur një nivel të lartë kompetence, përfshirë mbrojtjen kundër sulmeve të armatosura ».

Ajo shton se LUX 23 është planifikuar prej disa vitesh dhe nuk është një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj luftës në Ukrainë. « Zhvillimet në situatën e sigurisë në Evropë thjesht konfirmojnë rëndësinë e këtij ushtrimi, » vëren ajo.

Shefi i ushtrisë zvicerane Thomas Süssli ka bërë thirrje për rritje të bashkëpunimit me NATO-n, tha ai të enjten. Në veçanti, ai dëshiron që trupat tokësore të jenë në gjendje të stërviten me aleancën ushtarake, si forcat ajrore dhe forcat speciale.

Këshilltarja Federale Viola Amherd u takua me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg të mërkurën në Bruksel, i cili i kërkoi Konfederatës të veprojë për çështjen e rieksportit të pajisjeve ushtarake. Viola Amherd prezantoi dëshirat e saj konkrete për të forcuar bashkëpunimin me aleancën e mbrojtjes.