Lajmi i fundit nga OKB: Neser Keshlli i Sigurimit debaton per Kosoven

SYRI TV

Këshilli i Sigurimit të OKB debaton më 27 prill për Kosovën. Në takimin e parë të këtij viti, shefja e re e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, do të informojë për zhvillimet e fundit në Kosovë. Miratimi i rendit të ditës ora 10.00: Raporti i Sekretarit të Përgjithshëm mbi Misionin e Administratës së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (Adoption of the agenda 10.00 a.m:S/2023/247) (Report of the Secretary-General on the United Nations Interim Administrative Mission in Kosovo (S/2023/247) , kane njoftuar zyraret e OKB-se redaksine e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Rusia mori presidencën e rradhës të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara nga 1 prill-30 prill). Ukraina reagoi, duke e quajtur « turp » të shohësh Moskën të kryesojë organin suprem të OKB-së.

Në seancën e neserme ne KS te OKB-se per Kosoven do të marrin pjesë si Serbia ashtu dhe Kosova. Shqipëria është që prej janarit 2022 anëtare vezhguese e Këshillit e Sigurimit (KS) dhe Kosova është për të një nga çështjet me interes të veçantë. Kurse, siq dihet gjate ketij muajii KS te OKB-se e drejton Rusia qe unkritikua nga disa media boterore se si eshte e mundur te kryesohet ky institucion me imlsrr boteror nga nje shtet, presidenti i te cilit vend kerkohet nderkombetarisht te arrestihet si kriminel kufte.

Takimi i fundit i KS është mbajtur në tetor 2021, gjashtë muaj më parë dhe që nga ai takim nuk ka pasur ndryshime të mëdha në raportet midis Kosovës dhe Serbisë. Një nga çështjet që ka preokupuar palët muajt e fundit ka qenë pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në zgjedhjet që u zhvilluan në Serbi.

Serbia nuk e pranon pavarësinë e Kosovës dhe vazhdon ta shohë si provincën e vet autonome. Ky ka qenë edhe qëndrimi i fundit i presidentit serb Aleksandar Vuçiq në bisedimet Prishtinë- Beograd, të zhvilluara për herë të fundit korrikun e kaluar. Lufta në Ukrainë ka rritur shqetësimin për acarimin e mundshëm të tensioneve në Ballkanin Perëndimor. Vendet e BE dhe SHBA kanë shprehur shqetësimin se Rusia mund të destabilizojë Kosovën. Si kushte për garantimin e paqes dhe sigurisë, Kosova ka kërkuar të bëhet anëtare e NATO-s dhe të ketë një bazë të përhershme amerikaGrup pune për integrimin e Kosovës në NATO.