Presidentja e Kosoves Vjosa Osmani ne Davos të Zvicres me 16 janar ne Fourimin Boteror Ekonomik (WEF)

SYRI TV

Forumi Ekonomik Botëror sivjet do të mbahet në qytetin pitoresk te Alpeve ne Davos të Zvicër, midis 16 dhe 20 janar të këtij viti qe si duket edhe sivjet pa bore.

Motoja e samitit te sivjem boteror ne Davos do te jete  « Bashkëpunimi në një botë të fragmentuar », ku do do të mbledhen rreth 3000 personalitete boterore burreshteas dhe liderë që do përfaqësojnë qeverite e ndryshme si  dhe njerez të bizneseve.

Davos 2023 shërben si një platformë kyçe për të promovuar zgjidhje largpamëse dhe për të adresuar sfidat më të ngutshme globale përmes bashkëpunimit publik-privat.

Presidenti i Zvcres Berset, si nikoqir do jete ne Davos, por jo edhe Biden, por shefi i BIA-s dhe senatore amerikan. Ne Forum do kemi zërin e Zelenskyt si dhe liderë tjerë evropian dhe nga ballkani, për rusë nuk dihet.. 

Agjenda e pjsesemarresve te samiti te sivjem boteror ne Davos,  pak a shume dihet qysh tash. Ne Forimin ndekrombetar en davos do jeet padyshim presidenti i Konfederates hlevetike z. Alain Berset iu cli si nikoqir, do te hap punimet e Samitit Boteror Ekonomik-WEF. Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch ka mesuar se sivjet ne Davos Kosoven pritet të prezentoj presidentja e vendit Vjosa Osmani nese nuk ndryshon axhenden, te cilin samit vjet e kishte ndjekur kryeministri shqiptar i Kosovës Albin Kurti.

Edhe pse ishte perfolur, se presidenti i SHBA Joe Biden do te jete prezent, ai nuk nuk do të udhëtoje sivjet për ne Davos (WEF), as nënpresidentja e tij, Kamala Harris apo Sekretari i Shtetit Antony Blinken. Burimet tona diplomatike kane mesuar se SHBA-të do të dërgojnë në vend të tyre nje delagacion prej 20 vetash te prire nga John Kerry, si i dërguarin special i  Presidentit për klimën. Perveq tyre ne Davos sivjet nga pala amerikane do te kemi edhe shefin e FBI-së z. Christopher Wray si dhe disa senatore amerikanë.

Po ashtu zëri i presidentit ukrainas Vladimir Zelensky do te jete prezent ne sallën e kongresit ne Davos, por nuk dihet si ao do jetë fizikisht apo permes ekranit driket nga Kiv,  mvaret nga zhvillimet ne rajon, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Lista definitive e zyrtareve të ftuarve edne nuk dihet, por burimet tona kane mësuar se ne Davos nga Brukseli do te kemi presidenten e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen dhe kancelari gjerman Olaf Scholz. Pritet te marrin pseje edhe lidere nga vendet e Ballkanit, nga Serbia Aleksander Vucic apo nga Shqiperia Edi Rama i cili vitin e kaluar nuk ishte pare, por Kosoven dhe shqiptaret ne ballkan i perfaqesoi mire Albin Kurti.

Qysh tash jane marrru masat e sigurit ku jave te angzhaur qindra polcise, madje edhe pjesetare te armtes helvetike. Bhet fjal eper mbi 5000 ushtarë te cilet veq tashme janë dislokuar. Delegacion kinez prej 100 anetaresh do  te jete sivjet problematike, për shkak panedmise dhe viruesve te reja qe kane kapluar kete vend..

Davos, 7 dhejtor