Politikani Zviceran i quajti fashistë serbët e Vucicit dhe të Putinit

SYRI TV

Bernë, 6 dhjetor -« Ju lutem mos thoni se “konflikti ndërmjet Serbisë dhe Kosovës mund të përshkallëzohet”. Nuk ka asnjë konflikt « midis » dy palëve. Ka vetëm #Vuçiq, #Putin dhe fashistë serbë që nuk pranojnë të drejtën e vetëvendosjes së popullit kosovar dhe përpiqen të shkaktojnë dhunë. (Please stop saying “the conflict between Serbia und Kosova might escalate”. There is no conflict “between” two sides. There are just #Vucic, #Putin and Serbian fascists not accepting the right to self determination of the Kosovarian people and trying to trigger violence.) kishte shkruar ne Twitter politikani i njohur zvicerane Cédric Wermuth (36) për cka serbet janë bërë nervoz, shkrua gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kreu u PS z.Cédric Wermuth (36) sipas gezetes Blick.ch, paska zemërur serbe ne Beograd dhe nuk ndalet qe dy-tri dite dke ebre zhumr ene mediat serbe i cli paska marrrur kritika të ashpra nga Serbia

Për shkak se ai foli për « Putinin, Vuçiçin dhe fashistët serbë » në Twitter, Serbia kërkon falje nga bashkëdrejtuesi i PS-së Cédric Wermuth. Në një letër shprehen kritika të ashpra ndaj deklaratave të socialdemokratit.

Aucune description disponible.Bllokada e rrugëve dhe zhurma e serbëve– konflikti në veri të Kosovës është bërë kryefjalë për javë të tëra. Zvicra tashmë u ka bërë thirrje dy vendeve që të qetësohen. Por jo vetëm qeveria federale ka komentuar konfliktin. Bashkë-shefi i PS-së Cédric Wermuth (36) i dha i tregua shume i ashper ndaj regjmit serbe në Twitter iu cikli poledjhotohe tnga Bahskimi Evropian, shkruna gazeta zvcerane Le Canton27.ch

Kjo nuk është për t’u habitur: afërsia e Wermuth me Kosovën dhe partinë Vetëvendosje të presidentit kosovar Albin Kurti (47) është e njohur. Asokohe, Wermuth e uroi personalisht Albin Kuritn kur erdhi  në krye te qverise se Republikës së Kosovës.

Wermuth shkroi në Twitter se nuk duhet folur për një konflikt mes dy palëve. Ka vetëm Vuçiq, Putin dhe fashistë serbë që nuk e pranojnë të drejtën e popullit kosovar për vetëvendosje.

Serbia kërkon falje

Tweet-i tërhoqi përgjigje të nxehta në internet. Ai ra në kurthin e gabuar edhe me ambasadorin serb në Bernë, Goran Bradiq. Në një letër që është në dispozicion të « Weltwoche », ai i drejtohet Wermuth dhe kërkon të paktën një falje.

Bradiç gjen edhe fjalë të tjera të qarta: « apolitike », « jodiplomatike » dhe « jomiqësore » është deklarata. Të barazosh popullin serb me « fashistët » është e egër, historikisht dhe politikisht jokorrekte dhe fyese.

Deklarata është një shenjë e injorancës

Bradiç akuzon Wermuthin se i ka kthyer viktimat në autorë dhe ekzekutues. Sepse në Luftën e Dytë Botërore, fashistët vranë nga 600.000 deri në 700.000 serbë, hebrenj dhe romë në kampet e përqendrimit, thekson ambasadori. Pothuajse e gjithë familja e presidentit serb Aleksandar Vuçiq (52) u vra gjatë kësaj kohe. Deklarata e Wermuth ishte pra një fyerje e madhe dhe një shenjë e injorancës së tij.

Nuk është aspak rastësi që letra është në dispozicion të « Weltwoche » të të gjitha vendeve. E përjavshmja është kritikuar vazhdimisht për qëndrimin e saj jokritik ndaj Putinit dhe sistemeve të tjera autokratike.

Situata mbetet e tensionuar
Wermuth nuk është i vetmi që dyshon për një lidhje midis goditjes së saberit serb dhe ofensivës së Putinit në Ukrainë. Bashkëpresidenti i PS-së Wermuth nuk mund të kontaktohej për një deklaratë kur Blick e pyeti.

Situata mes Kosovës dhe Serbisë është e tensionuar. Serbia kurrë nuk e ka njohur shtetin e pavarur të Kosovës, e cila më parë ishte pjesë e vendit. Në lidhje me zgjedhjet lokale në veri të Kosovës, konflikti është përshkallëzuar ndjeshëm javët e fundit. Në bashkëpunim me trupat e sigurisë së NATO-s, në Kosovë janë të stacionuar edhe 195 ushtarë zviceranë.