Diaspora shqiptare e gatshme te paguaj denimin 27 mijë Euro për Federaten Zvicerane të Futbollit shkaku i flamurit të UÇK

SYRI TV

Gjatë fazës së grupeve të Kampionatit Evropian, tifozët e Natit bënë vetëm tituj pozitivë. Por nje lajm  mnga UEFA ka pranura gezat zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ku thuhet se  Federata Zvicerane e Futbollit tani duhet të paguajë një gjobë nga UEFA për shkak flamurit te UCK-së.

Komisioni Disiplinor i Bashkimit Evropian të Futbollit (UEFA) gjobiti Federatën Zvicerane të Futbollit (SFV) me gjithsej 27 mijë franga për sjelljen e tifozëve, UÇK-ja në tribuna gjatë ndeshjeve të fazës së grupeve të Kampionatit Evropian në Gjermani.

Flamuri i UCK-së për shqiptaret eshte synonim i paqes  dhe lirise se Kosovës që nuk ka cmim!

Ne fakt gazeta zvicerane Le Cantoln27.ch ka mesuar se UEFA fillimisht e gjobiti  FZF me një shumë më të madhe, por ajo eshte ulur në 91 mijë franga pas ankimimit. Pamvaresisht nga ajo pse flamuri i ushtrise se Kosoves me të cilen u clirua Kosova nga okupatori serbe biznesmen dhe mergimtare ne Gjermani dhe Zvicer i kane deklaruar gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch se « liria nuk ka cmim.. »!  Prandaj, diaspora shqiptare ka shprehur gatishmerine ta paguajne denimin për FZF e Zvicrës.

« Kur me at flamur kemi dhene jeten dhe kemi cliruar vendin tone nga fashistet dhe okupatori shekullor serbë te cilet bënë krime barbare dhe gjenocisd mbi popullaten civile, duke dhunuar mbi 20 mije femra shqiptare. Ai flamur me tri shkronja e ka shkruar historinë e Kosovës dhe do ta ruajme si sytë e ballit dhe do jemi te gatshëm ta paguajme edhe denimin e UEFA-s. Flamuri i UCK-së për shqiptaret eshte synonim i paqes  dhe lirise se Kosovës që nuk ka cmim! Të dënosh dikend për flamurin e UCK-së, don te thote të solidarizohesh me terrorin serbë!.. »,

Çuditërisht, pjesa për fitoren e hapjes kundër Hungarisë është më e larta në 40,000 franga. Sidomos pas golit të Breel Embolo për të bërë rezultatin 3-1, në fushë ranë kupa. 24,000 franga duhen për barazimin 1-1 kundër Skocisë, dhe 27,000 franga të tjera për ndeshjen e fundit në grup kundër Gjermanisë (1-1). Kjo pjesë e gjobës përfshin edhe topa letre të hedhura, dy piro të vegjël dhe flamurin e UÇK-së të ekspozuar në sektorin e tifozëve.

Mesohet se UEFA ka vendosur të gjobisë Federatën e Futbollit të Zvicrës me 27 mijë franga për shkak të incidenteve me tifozët në ndeshjen e xhiros së tretë të Grupit A me Gjermaninë (1:1). Gjatë kësaj ndeshjeje, tifozët zviceranë hodhën mjete piroteknike në fushë dhe në tribuna ngritën flamurin e UÇK-së shkruan Le Canton27.

Nuk është vetëm në fushë që Zvicra ka dhënë realisht në këtë kampionat evropian deri më tani. Ajo që tifozët e Natit treguan në tre ndeshjet e para në grup ishte gjithashtu kinema e shkëlqyer. Me marshimet e mëdha të tifozëve para dy ndeshjeve në Këln dhe me dhjetëra mijëra mbështetës të zhurmshëm në stadiume, Zvicra bëri bujë në të gjithë Evropën. Të paktën nga këndvështrimi i tifozëve, ne mund të deklarojmë ambicie për titullin e Kampionatit Evropian.

Komisioni Disiplinor i UEFA-s e gjobiti FS të Zvicrës me 40 mijë franga për sjelljen e tifozëve në ndeshjen e xhiros së parë të Grupit A kundër Hungarisë (3:1), dhe me 24 mijë franga për incidentet në duelin me Skocinë (1:1).