Formacion i çmendur te Fenerbahce me Jose Mourinho trainer

SYRI TV

Trajneri portugez, Jose Mourinho do të bëjë shumë ndryshime të Fenerbahce, pasi synimi i vetëm i tij dhe i klubit është të rikthej titullin e Turqisë.

Mourinho ka vënë nënshkruar një kontratë që do ta shohë atë të marrë drejtimin e gjigantëve turk Fenerbahce deri në vitin 2026.

Mourinho do të mbikëqyrë skuadrën e Superligës Turke, e cila për pak e humbi titullin këtë sezon ndaj rivalëve të Galatasarayt.

Trajneri portugez do të shpresojë se mund të krijojë një skuadër që do t’i japë fund pritjes së tyre 10-vjeçare për të rifituar titullin e kampionëve të Turqisë.

Me përvojën e madhe të Mourinhos dhe katalogun e lojtarëve të jashtëzakonshëm që ai ka menaxhuar, gazeta The Sun ka hedh një vështrim se si Fenerbahce mund të rreshtohet vitin e ardhshëm me disa fytyra të reja që vijnë nga dera.

Pavarësisht se Fenerbahce pësoi numrin e dytë më pak të golave ​​në Super Ligën Turke sezonin e kaluar, do të duhet të ketë disa ndryshime në prapavijë.

Dominik Livakovic ka të ngjarë të ruajë vendin e tij mes shtyllave, ndërsa nga krahët pritet të luajnë Ferdi Kadioglu dhe Bright Osayi-Samuel.

Mourinhon pritet të ndërhyj në qendër të mbrojtjes duke nënshkruar me ish-lojtarët e tij të Manchester Unitedit, Victor Lindelof dhe Harry Maguire.

Në mesfushë, portugezi gjithashtu do ta ketë një ish-lojtar të tijin, Fred, i cili do ta formojë një dyshe me yllin argjentinas, Giovanni Lo Celso, të cilin e ka pasur lojtarë të Tottenham Hotspur.

Sulmi do të jetë i gjithi i rinovuar me yje si Willian dhe Paolo Dybala nga krahët dhe Romelu Lukaku në qendër. Pas tyre pritet të jetë Dusan Tadic shkruajne gazetat turke.