Ne WEF te Davos-it nuk po flitet vetem per Lindjen e Mesme dhe Ukrainen, por edhe Kosoven dhe Ballkanin. Ja agjenda e Kurtit dhe e Vucicit…

SYRI TV

Nga i derguari yne special ne WEF-Davos, Nefail Maliqi, 

Davos/WEF, 16 janar -Mbi 2800 pjesëmarrës vijnë këtë vit në Davos në Forumin Ekonomik Botëror, që zhvillohet nën moton “Të rikthejmë besimin”, mes tyre bosë të kompanive të mëdha të softuerëve, shumë lidetë të botës ekonomike dhe mbi 60 krerë shtetesh e qeverish, njifton nga Davos-i (WEF) i derguari soecial.

Ne WEF te Davos-it ku po merr pjese edhe kryeministri shqiptar i Kosoves po bisedoget edhe per Kosoven dhe ballkanin.

Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara janë në të njëjtën linjë sa i përket Ballkanit Perëndimor, tha i dërguari i bllokut për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak.

Lajcak do te takoj kryeministrin e Kosoves Albin Kurtin. Kreu i qeverise kosovare ka nje agjende te ngjeshur i cili po zhvillon nje ajtivitet te demdur me autoritet zvicerane dhe nderkometar si dhe biznesmen boteror perfshire ketu edhe diasporen shqiptare.

Lajçak në Davos të Zvicrës u takua me ndihmësekretarin amerikan të Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien.

Sipas të dërguarit të BE-së, ata biseduan për rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Kurse, presidenti i Serbisë Vuçiç për tri ditë do jetë pjesë e Forumit Ekonomik Botëror, ku do merr pjesë në sesionin e dialogut diplomatik për Ballkanin, si dhe në panel rreth kthimit të besimit në sistemin dhe global dhe ndërtimin e ardhmërisë së Evropës, ndërkohë që janë konfirmuar takimet me me kreun e KE Ursula fon der Leyen dhe të dërguarin e BE-së për dialog Lajçak