Shuhet në moshën 78-vjeçare legjenda Franz Beckenbauer!

SYRI TV

Beckenbauer është një ikonë e futbollit gjerman që ka fituar 104 ndeshje për Gjermaninë Perëndimore, ku si lojtarë i dha lavdi në Kupën e Botës 1974 dhe më pas e përsëriti këtë sukses, si trajner, në Itali 16 vjet më vonë.

Franz Beckenbauer, i konsideruar gjerësisht si një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave dhe një nga tre personat që fitoi Kupën e Botës si lojtar dhe trajner, ka vdekur në moshën 78-vjeçare.

Lajmi u bë i ditur nga familjarët e tij të cilët thanë se ai vdiq në gjumë dhe i rrethuar nga familja e tij e dashur.

“Me pikëllim të thellë njoftojmë se bashkëshorti im dhe babai ynë, Franz Beckenbauer, ndërroi jetë të qetë në gjumë dje, të dielën, i rrethuar nga familja e tij. Ne kërkojmë që ju të jeni në gjendje të hidhëroheni në heshtje dhe të përmbaheni nga pyetjet«, njofton familja.

Beckenbauer është një ikonë e futbollit gjerman që ka fituar 104 ndeshje për Gjermaninë Perëndimore, ku si lojtarë i dha lavdi në Kupën e Botës 1974 dhe më pas e përsëriti këtë sukses, si trajner, në Itali 16 vjet më vonë. Ai gjithashtu fitoi shumë nderime të tjera, duke përfshirë një hat-trick të Kupave Evropiane me Bayern Munich në mesin e viteve ’70, kur ai gjithashtu krijoi reputacionin e tij si një mbrojtës i kalibrit të larët.

I lindur në Giesling, një lagje e klasës punëtore të Mynihut, në shtator të vitit 1945, Beckenbauer u rrit si një tifoz i Mynihut të vitit 1860, por në vend të kësaj iu bashkua grupit të të rinjve në Bajernin e atëhershëm jo në modë.

Ai fillimisht ishte një qendërsulmues dhe bëri debutimin e tij për klubin në vitin 1964, kur ata ishin në nivelin e dytë të Gjermanisë Perëndimore, si anësor i majtë. Ai përfundimisht kaloi në mesfushën dhe pasi e ndihmoi Bayernin të arrinte promovimin në Bundesligë, u bë kapiten përpara sezonit 1968-69, duke i çuar ata drejt titullit të kampionatit në fillimin e kërkesës.

Ai u bë një figurë frymëzuese dhe e vazhdueshme për Bayernin, duke i çuar ata në një hat-trick titujsh vendas midis viteve 1972-74, si dhe atyre tre titujve evropianë, midis 1974-76.

Në moshën 20-vjeçare, ai bëri gjithashtu debutimin e tij për Gjermaninë Perëndimore në një ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës jashtë Suedisë. I riu shkëlqeu në një fitore 2-1 që vulosi vendin e Gjermanisë në finalen e 1966 në Angli.

Gjermania Perëndimore humbi ndaj nikoqirëve në Wembley, por një periudhë e artë për kombin ishte në prag dhe me Beckenbauer si kapiten dhe mbrojtës dominues, ata fituan Kampionatin Evropian të 1972 para se të fitonin titullin e botës, në tokën vendase, dy vjet më vonë.

Shuhet në moshën 78-vjeçare legjenda Franz Beckenbauer!

Duke fituar nderime të tjera, përfshirë Topin e Artë në 1972 dhe 1976, Beckenbauer u tërhoq nga të luajturit në 1984 pas një magjie me New York Cosmos në Ligën e Futbollit të Amerikës së Veriut.

Në të njëjtin vit, ai u emërua trajner i Gjermanisë Perëndimore, pavarësisht se nuk kishte përvojë të mëparshme si trajner. Megjithatë, nuk kishte rëndësi, pasi Beckenbauer e udhëhoqi vendin e tij në finalen e Kupës së Botës 1986 dhe më pas në 1990 e fitoi atë.

Kjo më pas e pasoi një periudhë e shkurtër në krye të Marsejës në Francë përpara se Beckenbauer të kthehej në Bayern, duke e çuar klubin drejt titullit të Bundesligës në 1994 dhe Kupës UEFA dy vjet më vonë.