Borrell e Lajçak të japin dorëheqje menjëherë, shkruan ish negociatorja

SYRI TV

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë në Bruksel, Edita Tahiri, ka thënë se Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell dhe Emisari Special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, duhet të japin dorëheqje.

“Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak duhet të japin dorëheqjen menjëherë si Ndërmjetësuesit e BE-së për paqen mes Kosovës dhe Serbisë. Në vend që të krijonin marrëdhënie paqësore fqinjësore, ata përfunduan duke sjellë dhunën e kriminelëve të Vuçiç-it kundër paqeruajtësve të NATO-s në Kosovë”, shkroi ajo në Twitter.

Edita Tahiri auf Twitter: „@JosepBorrellF and @Miroslavlajcak should resign immediately as @EU› mediators for peace between🇽🇰🇷🇸. Instead of brining peaceful neighborly relations they ended up bringing @avucic ‹ criminals› violence against @NATO_KFOR peacekeepers in #Kosovo“ / Twitter