Mediat zvicerane dhe evropiane me fakte, Shqipërinë e Edi Ramës e konsiderojnë si një shtet narko-mafioz. Madje, një prokuror i Gjenevës e quan « Kolombia Evropiane »

SYRI TV

Viteve te fundit sa herë që flitet për Shqiperia ne mediat zvicerane dhe ato evropiane, por edhe amerikane permendet korrupcioni deh droga e here here edhe mafia shqiptare duke e perfshire aty ne mesi e shume kantrabandisteve dhe mafiozëve edhe emrin e kryeministrit aktual Edi Rama. Për lidhejt e kreut te qeverise shqiptare deshmon edhe bashkepuntori i tij me i ngusht dhe me i besueshem zv.krymenistrit Arben Ahmetaj i cili gjendet ne arrati, qe sypozohet te jete fshehur ne Lugano te Zvicrës. z.Ahmetaj për tv prestigjioz italian Rai3 ne fillim t ekesja jave ka hedhur « bomben » ne Shqiperi, sipas te cilit « Edi Rama i priste mafiozët në zyrë, i kam parë vetë.. ». Se crare thone mediat  zvicerane dhe evropaine per lidhjet e Edi Rames me krmine  organizuar, sidmos me drogen dhe mafian,

Shefja e policise zvicerane: Paratë e drogës nga Zvicra te politikanët shqiptar!..

Le Matin.ch: Mbi 10 ton kokainë i konfiskohen mafias shqiptare »  (Plus de 10 tonnes de cocaïne confisquées à la mafia albanaise); Le Temps: Mafia shqiptare ka zëvendësuar rivalin e saj turk në Zvicër (La mafia albanaise a supplanté sa rivale turque en Suisse« ); Liberation:Trafiku: Në Shqipëri “paratë e drogës janë bërë para politike  (Trafics: En Albanie, l’argent de la drogue est devenu l’argent de la politique); NS55dnred: SHQIPËRI: Prodhimi i kanabisit po shpërthen në Shqipëri, me bashkëpunimin e dukshëm të qeverisë socialiste të Edi Ramës (ALBANIE: La production de cannabis explose en Albanie, avec l’apparente complicité du gouvernement socialiste d’Edi Rama); Press USA Vice.com: Droga: Si u bë Shqipëria narkoshteti i parë në Evropë (Drogue: Comment l’Albanie est devenue le premier narco-État européen) etj..Pra , keta ishin dida ttiuj te gazetave zvcierane dhe disa evropiane qe ka shkeputur gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ku bene fjlalë për kurrucpionin, trafiku e droges dhe mafian qe e nderlidhin edhe emri e kreut të Qeverise shqiptare Edi Rama.

« Mafiozët shqiptarë kontrollonin 70% të tregut zviceran të heroinës. Në Lozanë të vitit 1998, nga 700 persona të arrestuar në lidhje me trafikun e drogës, 60% ishin me origjinë ballkanike. Rreth 2000 shqiptarë ndodhen në burgjet e Zvicrës për trafik droge.

Në një fjalim të vitit 2016, ambasadori i SHBA-së në Shqipëri, Donald Lu, tha: “Politikanët në të djathtë dhe në të majtë dëgjojnë interesat e fuqishme të biznesmenëve të korruptuar, kriminelëve dhe madje edhe trafikantëve të drogës. Si mund ta shpjegojmë ndryshe faktin që i paprekshmi Klement Balili është ende i lirë? « .

Dy ministrat e fundit të Brendshëm të kryeministrit shqiptar Edi Rama ishin të dy viktima të skandaleve të drogës. I pari, Saimir Tahiri, do të dalë në gjyq më vonë këtë vit për akuzat për trafik droge dhe korrupsion. Emri i Tahirit u përmend gjatë një përgjimi nga policia italiane që kishte në fokus ryshfetin, trafikun e kanabisit dhe kontrabandën e kallashnikovit. Tahiri i mohon të gjitha akuzat. Ai u zëvendësua nga Fatmir Xhafaj, mandati i të cilit si ministër i Brendshëm përfundoi vitin e kaluar pasi gjysmëvëllai i tij, Agroni, u dënua me shtatë vjet burg për trafik droge në Itali. Megjithëse nuk ka asnjë provë që Xhafaj ishte i përfshirë drejtpërdrejt në krimet e vëllait të tij, presioni politik i brendshëm dhe ndërkombëtar ka të ngjarë të shtyjë Ramën të shkarkojë ministrin e tij.

«Një pjesë e madhe e përfitimeve nga krimi i organizuar, sidomos droga, me miliona franga dërgohen në vendet e tyre të origjinës, në menyrë ilegale, madje edhe për parti politike. Posedojmë informacione se mjetet e tilla nga droga janë dërguar për rrëzimin edhe të pushteteve, në kërt rast kundër qeverisë Azerbexhanit. Ngjajshëm veprojnë dhe trafikantët, dilerët nga ballkani. Një pjesë e madhe e  fitimeve të ketyre parave të fituara nga  droga po ashtu shkojn edhe në dresë të partive politike në Shqipëri…» ka deklaruar  në Gjenevë shefja e policisë znj.Monica Bonfanti duke ju përgjigjur pyetjeve të gazetarëve botëror gjatë një konfremce shtypi.

Në vitin 2017, Ermal Hoxha u dënua me 10 vjet burg për pjesëmarrje në një operacion për kontrabandimin e 120 kg kokainë nga Amerika Latine në Evropën Perëndimore.

Reporterre.net:Evropa ka një prodhues të madh kanabisi: Shqipëria (L’Europe compte un grand producteur de cannabis : l’Albanie)

Kultivimi i kanabisit përbën pothuajse gjysmën e PBB-së shqiptare! Prodhim shumëvjeçar në këtë vend ballkanik, ku është kthyer në mjet mbijetese për shumë banorë. Dhe një burim korrupsioni.

Në fillim të vitit 2017, Europol dhe Departamenti Amerikan i Shtetit ende e përcaktojnë Shqipërinë si “vendin kryesor prodhues në Europë”.

Zvicra vlerësoi cilësitë e shkëlqyera të barit shqiptar dhe e përdori atë si bimë mjekësore dhe në farmaceutikë. Pas rënies së regjimit në vitin 1991 dhe dekadës kaotike që pasoi, një brez i grupeve kriminale shqiptare u shfaqën gjatë viteve 2000.

« Shqipëria është një Kolumbi evropiane, ndërsa bandat shqiptare kanë në dorë heroinën në Zvicër. » Kështu ka deklaruar Prokurori i Gjenevës, Yves Bertossa (Në foto) në një bisedë me redaktorin e gaztes zvcierane ne shqip Le Canton27.ch.

Prokurori zviceran, e ka cilësuar Shqipërinë si një vend i zhytur në korrupsion dhe ku krimi i organizuar është në nivele të larta.

Ndyrshe gajte vizite së fundit ne Bernë, kryeminisri Edi Rama ishte pritur nga presidentja e konfederates helvetike znj. Doris Leuthard. Sipad gezates zvicerane Le Temps, kjo e fundit ka deklaruar se « me Ramen folëm për drogën në Shqipëri…”

“Mund t’ju them se folëm me di ramen ne Bernë folem gjate për praninë e fortë që ka trafiku i drogës në Shqipëri…”, ka thene kryetarja e Konfederatës znj. Leuthard, duke e siguruar mbështetjen e Zvicrës për ta luftuar këtë dukuri.

Lazarati si « sponzor » kryesor i te zezave ne Shqiperinë e Edi Ramës 

Fshati i vogël i Lazaratit, i vendosur vetëm pak kilometra nga kufiri grek, fitoi më pas një reputacion ndërkombëtar dhe madje fitoi titullin e « mbretërisë evropiane të kanabisit ». Nën kontrollin e trafikantëve, qyteti iu përkushtua tërësisht “arit të gjelbër”, të cilin një pjesë e madhe e 5000 banorëve të tij e kultivonin në mes të ditës në fusha dhe oborre shtëpish.

Një raport italian vlerësonte se prodhimi vjetor i Lazaratit ishte rreth 900 ton në vit, për një xhiro të vlerësuar në 4.5 miliardë euro, ose pothuajse një e treta e PBB-së shqiptare. Një shumë astronomike për këtë vend të vogël, një nga më të varfërit në kontinent.

Në fund të vitit të kaluar, rasti i Kelmend Balilit tronditi Athinën. Njeriu që media i mbiquajtur “Pablo Escobar i Ballkanit” u akuzua nga sistemi i drejtësisë greke se organizonte eksportin e drogës në vendin e tyre.

Kohët e fundit, një ish-drejtor i policisë shqiptare kundër drogës ka marrë azil politik në Zvicër. Në shënjestër të një kërkese ekstradimi nga qeveria shqiptare, ai siguron se hetimet e tij janë shkak, pasi do ta kishin çuar te të afërmit e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, kryetar i luftës kundër trafikut të drogës dhe që së fundmi ishte i pushuar.

« Kolumbia e Evropës »
Këto lidhje mes grupeve kriminale dhe autoriteteve politike si dhe shumat kolosale të gjeneruara nga trafikimi janë shqetësuese. Partia Demokratike e Shqipërisë, partia kryesore opozitare, kërcënon se nuk do të marrë pjesë dhe ka gati dy muaj që bojkoton punën parlamentare. Duke denoncuar “korrupsionin e një qeverie që e ka shndërruar Shqipërinë në Kolumbinë e Europës”, ​​ai bën thirrje për “formimin e një qeverie teknike për të garantuar transparencën e zgjedhjeve”.

Ouest-france.fr: Në zemër të Evropës, kanabisi rritet i qetë në Shqipëri (Au cœur de l’Europe, le cannabis pousse tranquillement en Albanie)

A po bëhet Shqipëria një narko-shtet? Prodhimi dhe eksporti i kanabisit po shpërthen, veçanërisht në Itali. Falë pasivitetit të qeverisë. Kodrat që rrethojnë fshatin Lazarat, në jug të Shqipërisë, kanë ushqyer prej kohësh tregun vendas të kanabisit. Por që kur kryeministri socialist Edi Rama erdhi në pushtet në vitin 2013, prodhimi është përhapur në të gjithë vendin.

Mediapart.fr: Shqipëria: Si autokrati Edi Rama u bë aleati më i mirë i Perëndimit (Albanie : comment l’autocrate Edi Rama est devenu le meilleur allié des Occidentaux)

Le Soir: Shqipëria, një narko-shtet nën ndikimin e trafikantëve (L’Albanie, un narco-Etat sous influence des trafiquants)

Zgjedhjet komunale po mbahen këtë të dielë në “vendin e Shqiponjave”. Mes drogës, dhunës dhe krizës institucionale, shteti i vogël ballkanik është zhytur në një spirale skëterre. Opozita sqhipatre akuzon kryeministrin Edia Rama per vjedhje te votava dhe për një trafikant famëkeq droge dhe që konfirmojnë akuzat për korrupsion që i rrinë prej muajsh.

Tagesanzeiger.ch: Bandat e drogës në Amerikën Latine: banane, gjak dhe kokainë – si mafia shqiptare po trondit Ekuadorin (Drogenbanden in Lateinamerika: Bananen, Blut und Kokain – wie die albanische Mafia Ecuador aufmischt)

« Bosët e Ballkanit po rrëmbejnë pushtetin në biznesin e drogës. Por tani gjërat po bëhen të ngushta për ta. Një baron i kokainës u kap dhe disa vdiqën nga breshri i plumbave…Fatjona Mejdini punon për rrjetin me bazë në Gjenevë, Iniciativa Globale kundër Krimit të Organizuar Transnacional (Gitoc) dhe ishte në Ekuador për qëllime kërkimore. Sipas Mejdinit, në tregtinë e drogës përveç bandave shqiptare, rol luajnë edhe serbët dhe malazezët. Ndryshe nga shqiptarët, ata ende lejohen të vijnë në Ekuador pa vizë. Kërkesa për vizë për shtetasit shqiptarë u fut për shkak të krimit.

Dhe se fundit Rai-3 në « Raportin » e hedh « bombe » ne Evrope për Lidhjet mafioze të Ramës: Zbulime shpërthyese tronditin Shqipërinë dhe Italinë (Rama’s Mafia Ties: Explosive Revelations Rock Albania and Italy)

Zbulimet shpërthyese në « Raportin » e Rai 3 ekspozojnë lidhjet e pretenduara mafioze të kryeministrit shqiptar Edi Rama, duke tronditur peizazhet politike si në Shqipëri ashtu edhe në Itali.

Pos mediave zvicerane dhe evropiane me Edi Ramen, korrupcioni  dhe mafian shqiptayre ejane marrur edhe emdiat ameriane. Keshtu ne shkrimin e fundit te prestigjiozes amaerikasne New york Times te tiulluar:

Charles McGonigal nje agjent i FBI, në Manhattan te SHBA-ve u akuza se ai ka punuar për një oligark rus. Ai akuzohet për shkelje të sanksioneve ekonomike kundër Rusisë, si dhe për pastrim parash dhe konspiracion. McGonigal i lidhru me kreymnistrin aktual te Shqiperisë Edi Ramën, ka qenë në bisedime për të zgjidhur këto akuza dhe mund të pranojë fajësinë sot.

McGonigal u takua me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama dhe filluan të miqësohen. Dhe, sipas Departamentit të Drejtësisë, McGonigal po bënte gjëra që dukej sikur po ktheheshin për paratë nga Neza. Ai e drejtoi kryeministrin drejt dhënies së licencës së shpimit të naftës një kompanie me të cilën lidhej Neza. Më vonë, thotë Departamenti i Drejtësisë, McGonigal u përpoq të rregullonte një pagesë prej 500,000 dollarësh për Neza nga disa njerëz që donin një takim diplomatik në OKB. Kështu ai përdori F.B.I. rolin, sipas akuzave, për të ndihmuar miqtë dhe bashkëpunëtorët.

Në dhjetor te vitit te kaluar McGonigal miku i Edi Rames dhe oligarkut rus u dënua në Nju Jork me 50 muaj burg në një rast të veçantë për shkelje të sanksioneve ruse, pasi McGonigal ishte tërhequr nga FBI. Ai u shpall fajtor për komplot për të shkelur sanksionet ndaj Rusisë duke shkuar në punë për një oligark rus të cilin dikur e hetonte.