Pas Rugoves, Demaqi ishte lideri i par qe vizitoi OKB-ne. Per kete ai kishte falemderuar gazetarin nga Presheva. Ja cfare kishte thene per ish-qeverite

SYRI TV

Demaçi ne vitin 2018: Ju Presheva mos pritni shumë nga Qeverite e Kosoves, shifni cfare po ndodhë me veriun e Mitrivicës, Kosova ka nevoje per nje lidere te ri qe e shpeton Kosoven dhe popullin nga keto banda kriminale!

“Falmnderit Preshevë, qe ma mundësove që per here te pare te shkel kemba ime ne OKB..” me këto fjale ishte shprehur Demaci duke falemnderuar gazetarin nga Presheva ne Gjenevë i cili pak muaj para vdekjes, ne vitin 2018 vizitoi seline OKB-se ne Gjeneve i showerisr nga Shemsi Syla (UCK) te pritur nga gazetari yne i njohur nderkombetar Nefail Maliqi i cili imirganizoi nje konference shtypi dhe vizite zyren e agjencise shtrterote zvicerane ATS/SDA ne seline e Kombeve te Bashkuara.

Adem Demaci është i shqetësuar dhe tejtet i mllefosur rreth zhvillimeve te fudnit. sidomos me sjelljet e liderëve kosovarë te cilat sjellje i quan si « fëmija » Demaci ne nje inervistë me gazetarin tone ne OKB, ata i ka quajtur “lakmixhinj të kolltuqeve” dhe ket luftë për pushtet po e paguan popullata e pafajshme dhe Kosova!

I pyetur rreth Luginës së Preshevës se a eshte harruar kjo pjese shqiptare nga Prishtina z.Demaci ne vazhdim tha se “po cfare Presheva mor vëlla, ne kemi harruar edhe vetveten…a s’po të shofin sytë se cfare po ndodhë në Kosovë, ne paralament po hahen si qente.. Liderët tanë i ka trenu buka e grytë, ndryshe nuk do te ishin keto hallakma. Krejt keto marrina, lufta për kolltuce po shkojnë në mullirin e armikut dhe dashakeqeve të Kosovës.

„Po e shifni se Kosova s po ka hall ta hjek macën prej persheshit..e leje më t’i ndihmoje vllaznit tanë atje ne Preshevë… Nuk kerkohet sy prej te verbërit…“ ka thëne Aden Demaci duke folur per ngercin dhe rolin e qeverise kosovare në Kosoën Lindore

“Shteti jone po luhatet, por fale miqve tane amerikan dhe ndërkombëtarëve tane nuk do të ket kthim mbrapa te situates ne Kosove para vtitit 1999, se sa per neve ktu qe jemi sot ishte rikthyer serbi dhe Serbine kembe kryq do ta kishte sot ketu në Kosovë siq ka nisur me ket “Zajednicën” “ ka shtuar Demaci.

Se a do te nderrohen kry per kry Veriu imKosovrs me Liginen ne vazhdim
Demaci kidhte thene: «Po cfare Veriu me dhanë Serbisë oj ti Preshevë, a je n’mend, po ku ka sot Kosova me dhanë tokë falë për Serbinë ?! Po a e dini ju se Serbia na i ka borxh tokat tona deri në Nish. Kosova, jo që nuk do t’i jap Veriun, por sikur Mitrovica ashtu edhe Lugina e Preshevës janë dhe do të jenë pjesë të Kosovës. »

Sipas veprimtarit, Adem Demaçi, udhëheqësit e Luginës të mos mbeshteten forte ne Prishtinen apo Tiranën, sepse “ato bash me pas dasht deri tash kishin bere dicka per ate krahine shqiptare ne Serbi. Por une do t’i sygjeroja lideret e Lugines qe ata duhet të bashkohen dhe të kenë vetëm një kërkesë, që të kërkojnë të drejta e tyre, po aq sa serbët kanë të drejta në Kosovë..”