Aty kah sillen paret, aty po sillen edhe lideret e partive kosovare. Pse liderët nuk vizitojnë mërgimtarët në Rumani, por në Zvicër?!

SYRI TV

Me shtimin  e krizave te partive politike ne Kosovë, po shtohen  edhe vizitat e liederve te tyre ne Zvicer. Nuk kalon jave pa ndonje vizite te lidereve kosovare ne Zvicer, dhe per cudi pse bash në Zvicer?,

Nje mergimitar nga Drencia ne Gjeneve i tha gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch se « ky izaret i shpesht i liderëve partiak nga Kosova flet per dicka. Ata sjane aq budallenje, kane marre ere per dicka. Aty kah sillen paret, normal aty sillen edhe lideret e partive kosovare. »

« Pse lideret nuk vizitojnë merigmtaret ne Rumani, por në Zvicër?!.. » ka shtuar ai duke qeshur

Jo vetem kaq ne keto tubime ne Zvicer shpehshere abuzohet me fotot e lidereve qofshin te vdekur apo te gjallë e ata ne burgjet e Hagës (me Rugoven, Thacin, et…)

Te përkujotjme se lideret kosovare (sidomos ata nga radhet e LDK-së dhe PDK-së) qe humben zgjedhjet fiasko te cilet per disa decenie mblodhen miliona franga dhe kishin injoruar diasporen dhe po ata serish kane kan dalur ne terren, ne gjah…ne Zvicer thuajse nuk ju mjaftuan vjelja e mergimitareve qe 35 vite me radhe me 3% e me « vendlindja ju therret » i kishin rjepur mergimtaret e shkrete tuj punu tere diten ne temperatura te larta duke shtruar asfallte, ne hekurudha apo ne baushtelle, tere diten e naten ne bore e shi?!

Disa lidere po mendijne si VV e Albinit qe hasi ne perkrahje masive. Po ama Albinit njehere i ka shkrep, ju ka qel «havaja» dhe dihet pse fitoi mu per shkak deshtimeve te ketyre dy partive binjake te shortume per dy decenie rresht!

Për fund, nese vertete keto vizita te shpeshta te lidereve kosovare ne Zvicer jane atdhetare apo patriotikem, ata duhet te vizitojne edhe mergimtaret tjere, diapsoren tjeter ku numri i tyre eshte edhe me i madh pers shembull ata ne Turqi (2-3 milionë apo 5 milionë, sa të thuash, nuk gabon) apo ne Rumani, Bullgari, Ukraine, Slloveni, Itali (Kalabri e Kozenca). Po fatkeqesisht këto vende te fundit qe permendem nuk jane shqiptaret te pasur si Zvicra, jane te varfuar dhe nuk kane para te japin, megjithse as keta ne Zvicer nuk kane me, sepse ndihen te mashtruar dhe zhgenjyer, sepse parja e tyre nu keqperodre dhe kuk po shifet..ne fakt po shifen por me shume xhipa, ne kodra, ne villa (Brezovice) se sa ne rrafsh, ndertimin dhe zhvillimin e vendit!

Mergimtaret jane lodhur me duke dhjene..Jep e jep, por situata nuk pon dryshon asgje as ne Kosove e as jashta saj, as ne Preshevë (Lugina nuk merre me fjale e premtime, po e marr e po marr e ajo ende ne Serbi) ose ne favor te diaspores shqipatre, ku ende nuk kane perfaqesuesin e tyre ne Parlamentin  e Koovës, siq kane diaspora tjera ne bote. Dhe krejt normale, nuk ka me para nga Zvicra as diaspora, dhe lideret vijne kot sllene pshtillen ( si p..ne tirqi) bredhin lart  e poshte banhoveve te Zvicres.