Pas luftës në Serbi janë vrarë dhe zhdukur mbi 20 shqiptare të Lugines se Presheves (Serbi Jugore) dhe deri tash akush nuk ështe arrestuar e as nuk është ndeshkuar?!

SYRI TV

Presheva, nje qytet i banuar kryesisht me shqiptare eshte bere nje fushë  tranzit e tankeve dhe mjeteve te renda lufatrake srbe te cilat nuk kalon dite që t’mos kalojne neper kete qytet nga Serbia drejt kufirit me Kosoven para syve të fëmijve, shkollarëve dhe qytetareve tjere…

Prishtinë, 7 dhjetor -Shqiptaret ne Lugines së Presheves (Serbi Jugore) jane qytetaret me te diskriminuar dh me te varfur jo vetëm ne Serbi, por edhe ne Evropë, kete e kane thëne disa here edhe organizatat nderkombëtare ne raportet e tyre  periodike.  Ata ndjehen të diskriminuar dhe injoruar jo vetem nga BE por edhe nga mediat perendimore te cilat pas luftes jane fokusuar me nje ser deklaratash dhe shkrimesh për diskriminimin e serbeve në Kosovë, por shume pak, per t’mos thenë fare, jane marrur me shqiptaret e diskriminuar në ket pjese të Evropës, ne Luginen e Presheves (tre qytete te banuar me shqiptare etnik: Presheva, Buajanoca dhe Mevegja) rajone keto ne kufi me Kosoven, qe per serbet njihen si « Serbi Jugore » kurse për shqiptaret » si « Kosovë Lindore. », shkruan nga Prishtina korrespondeti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Heshtja ndaj diskriminimit te shqiptareve ne Serbi racizem apo injorim nderkombëtar dhe medial?

Résultat de recherche d'images pour "presheva tanke"Heshtja dhe mso prvokimet e shiptareve ne Luginene Preshevës nuk shpreblehen nga askush?! A mos ndoshta edhe shqiptaret e Lugines se Presheves duhet te marrin « mesim » nga serbet e veriut te bëjnë kercnime, te trebelohen dhe te provokojne duke hedhur barrikada rrugeve ne Serbi duke privuar lirine e leviizjeve të qytetareve tjerë, qe te merret BE dhe mediat everopiane me ata?!, ka pyetur gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Lideret e Lugines se Presheves konsiderojne se pakica serbe ne Kosove (100.000) eshte e ledhatuar dhe privilegjuar nga nderkombëtaret dhe mediat evropiane, kurse shqiptaret e Lugines se Presheves (Jug te Serbise) jane te diskriminuar dhe injoruar sa nga BE po aq edhe nga mediat. Shqiptaret e Lugine se Presheves nuk kerkojne asgje me shume se sa serbet e Kosoves, te kene të njetin status, të njetat të drejta, konform reciprocitetit.

Përderi serbet ne Kosoves marrin rroga edhe nga Prishtina edhe nga Beogradi, kane universitet, kane shkolla, libra, gazetae tyre në gjuhe serbe, flamujt, festojne ditet kombëtare te Serbisë..Keto te drejta shqiptareve ne Serbise atekqesisht ju jane mohuar nga regjimi i Beogradit, sikur ne kohen e diktatorit të fundit evropian Slobodan Miloshevic para syve të komuniteti nderkobëtar?! E vetmja e drejte e shqiptareve ne Serbi eshte ajo te marrin fyrme, te hane buke dhe te dalin jashte vendit, drejt perendimit në Zvicër dhe vendet tjera të BE-së! Cfare të thuhet kesaj, kjo heshtja ndaj diskriminimit te shqiptareve ne Serbi eshte racizem apo injorim nderkombëtar dhe medial?, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Nese serbet e Veriut duan te shkojne me Serbi, pse jo shqiptaret e Lugines se Presheves me Kosoven?…

Se jane te diskrminuar dhe jane viktime eksodit shqiptaret entik te Lugines se Presheves deshmon edhe fakti se sot ne Zvicer jane mbi 20 mije nga ky rajon, kurse serbe jane apo nuk jane 200 sish ne Zvicer nga ky rajon, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Një delegacion i nivelit te larte nga Lugina e Presheves, rajon ky i banuar kryesisht me shqiptare etnik (mbi 120.000) ka vizituar dite me apre Uashingtonin zyrtar. Delegacion pesëanëteresh (Shaip Kamberi, deputet ne Serbi, Nagip Arifi kryetar i Buajocit, Ramgi Mustafi, kryetar i Keshillit Kombetar Shqiptar ne Serbi dhe Ragmi Mustafa ish-kryetar i Presheves dhe i PDSH-së) jane pritur nga i dërguari special të SHBA për dialogun Kosovë-Serbi, Gabriel Escobar, njeherit zëvëndës-ndihmës i Sekretarit Amerikan të Shtetit. delegacioni nga Preshev akane paraqitur shtesimet e tyre per shkak se regjimi serb ne drejtimine presideneti Alekansdner Vucic vazhdojne te jen t edsiksminuar ne gjtha format deri tek sapstrimet etnike, njofton gazeta zvicerane ne shqip le Canton27.ch

Pas luftës në Kosovë dhe Luginë të Preshevës, mbi 20 shqiptarë kryesisht nga Presheva dhe Bujanoci dhe nga Medvegja, janë zhdukur, vrarë e kidnapuar në mënyrë misterioze
Se vertete shqiptaret e Luginës jane te diskriminuar deshmojne edhe shifrat dhe faktet. Qe nga palufta ne Luginen e Presheves jane vrare dhe zhdukur ne meyre misterioze mbi 20 shqiptare kryesisht intelektualë politikaj, studente dhe biznesmenë qe deri tash askush nuk eshte arrestuar e as nuk eshte ndeshkuar nga autoritetet serbe?!

Ne mesin e viktimave ishte edhe deputeti shqiptar ing. Isu Azizi nje humanist dhe biznesmen, ndaj te cilit ishte bere atentat me 5 gusht te vitit 2009. Po ashtu ishte zhdukur Nebi Neza, nje veprimtar, biznesmen dhe humanist nga Lugina e Preshevës, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve nga Keshilli i te Drejtave te Njeriut ne Preshevë.

Kërkesa për zbardhjen e këtyre rasteve ka pasur në vazhdimësi dhe ato asnjëherë nuk do të ndalen kan thënë nga Këshilli Kombëtarë Shqiptarë. Belgzim Kamberit, kryetar i Këshillit për të Drejtat e Njeriut, zhdukjet e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, duhet të jenë pjesë e egociatave të Brukselit.

Résultat de recherche d'images pour "protesta ne preshevë"

preshjotanke mitro