Zbulohet një rrugë e lashtë romake në Gjermani

0
269

Në qytetin Aachen, në perëndim të Gjermanisë, është zbuluar një rrugë e lashtë romake.

Arkeologu i qytetit, Andreas Schaub, tha për DPA, se rruga është e gjerë gjashtë metra dhe mund t’i takojë shekullit të dytë të erës së re.

Schaub thotë se rruga mund të ketë lidhur  Aachen me atë që sot quhet Dutch city of Maastricht.

Ekspertët janë duke shikuar se gjatë është rruga. Rruga ishte zbuluar nga punëtorët që po instalonin barriera të sigurisë për të siguruar shitoret e qytetit me rastin e Krishtlindjeve.

Shumë njerëz kanë humbur jetën në Berlin vitin e kaluar, kur një njeri hyri me kamion në një shitore për Krishtlindje në kryeqytet.