VIDEO/ Më shumë se 20 tërmete brenda dy ditësh, lëkundet ishulli turistik

0
583

Më shumë se 20 lëkundje tërmeti në malin Teide kanë tronditur ishullin Tenerife, midis të shtunës dhe të hënës së javës që po lëmë pas.

Instituti Vullkanologjik i Ishujve Kanarie (INVOLCAN) njoftoi se tërmetet, duke filluar midis 0.8 dhe 2.0 në magnitudë, goditën qytetin turistik të Vilaflor, pjesë e Spanjës.

Një tërmet i fortë me magnitudë 1,4 goditi edhe ishullin të martën rreth orës 11:05 të kohës lokale.

Tërmetet e shumta kanë goditur ishullin në vijimësi gjatë vitit 2017, dhe gjithmonë është e rëndësishme të theksohet, ajo nuk përfaqëson ndonjë lloj shqetësimi për popullatën.

Vullkani aktiv është i vendosur në qendër të Tenerife, më i madhi në ishujt Kanarie të Spanjës në Oqeanin Atlantik. Pika është vetëm 44 km (27 milje) nga shpërndarja kryesore e Tenerife, Santa Cruz de Tenerife.

Mali Teide është renditur si vullkani i 40-të më i lartë në botë, sepse ngrihet në lartësi prej 3,718 metra nga baza e tij.

Por në të vërtetë, Teide shtrihet 7,500 metra në dyshemenë e oqeanit, duke e bërë strukturën e tretë më të lartë vullkanike në Tokë.

Një zonë prej 190 kilometrash katrorë rreth vullkanit është një zonë e mbrojtur  nën Parkun Kombëtar Teide. Që nga viti 2007, ishulli është pjesë Trashëgimisë Botërore të UNESCO’s.