Vendoseni akullin në qafë për shëndetin tuaj

0
218

Vendi në qafë gjendet mes tejzave, konkretisht në zonën ku gjendet vrima ku bashkohen qafa me kokën. Këtu gjenet pika, e cila në akupunkturën kineze quhet Feng Fu ose streha e erës, transmeton gazeta Kosova Sot Online.

Metoda

Shtrihuni në bark dhe e vendosni një kokërr akulli në pikën Feng Fy dhe e mbani për 20 minuta. Akulli mund të mbështillet me fashë ose ndonjë leckë. Bëjeni këtë rregullisht, me pauza prej 2-3 ditësh, në mëngjes para kafjallit dhe në mbrëmje, para se të flini. Ftohja nuk është e mundur me këtë procedurë. Në fillim mund ta keni ndjenjën e ftohjes, por pas 30-40 sekondave do të ndjeni ngrohtësi në pikën e veprimit. Gjatë ditëve të para do ta keni ndjenjën e euforisë, për shkak të rrjedhjes së endorfinës në qarkullim të gjakut.

Rezultatet:

-Përmirësohet gjumi

-Kthehet humori i mirë dhe vitaliteti

-Përmirësohet funksionimi i sistemit të tretjes

-Largon dhimbjen e kokës, dhëmbit dhe dhimbjet në nyja

Ndihmon edhe në rastet e sëmundjeve të organeve të frymëmarrjes, sistemit kardiovaskular, ato neurologjike me ndryshime degjeneruese në kurriz, në çrregullimet e gjëndrës tiroide, në rast të artritit, tensionit të lartë dhe të ulët, astmës, stresit, lodhjes, depresionit dhe pagjumësisë.

Shmangeni metodën nëse jeni shtatzënë, keni ‘pacemaker’, epilepsi dhe skizofreni.