Ushqimet të cilat përmbajnë më shumë hekur sesa mishi

0
465

Nëse jeni vegjetarian apo jeni duke kaluar në një dietë e cila nuk përmban mish, është mirë që të paktën të siguroheni se po merrni sasi të mjaftueshme të hekurit përmes ushqimeve të ndryshme.

ipas Instituteve Kombëtare të Shëndetësisë, sasia e rekomanduar dietike (RDAs) e hekurit për të rriturit meshkuj është  8-27 mg në ditë, ndërsa gratë e moshuara dhe ato që janë shtatzënë ose duke ushqyer me gji kanë nevojë për sasi më të mëdha, transmeton Telegrafi.

Përderisa mishi është shpesh në krye të listës së burimeve të rekomanduara të hekurit, ka shumë opsione që përmbajnë të njëjtën sasi hekuri ose më shumë se mishi.

Nuk ka nevojë të hiqni dorë nga dieta juaj vegjetariane dhe të shkoni për një burger (ose të pini multivitaminë).

– Këto ushqime do të lehtësojnë furnizimin tuaj me hekur:

Spinaqi

Perimet me gjethe të errëta, sidomos spinaqi, sigurojnë një central elektrik hekuri. Tre gota spinaq përmbajnë rreth 18 mg hekuri – kjo është më shumë se një biftek! Ju mund të arrini sasinë e nevojshme të hekurit me vetëm një sallatë të spinaqit.

Brokoli

Jo vetëm që është brokoli i mbushur me hekur dhe materie tjera ushqyese si vitamina K dhe magnez, përmban gjithashtu sasi të larta të vitaminës C, gjë që ndihmon për të përthithur hekurin në trup. (Mund të befasoheni kur mësoni se është mjaft mirë në smoothies.)

Farat e Susamit

Vetëm një lugë gjelle e farave të susamit përmban 1,3 mg hekuri. Dhe është shumë e thjeshtë t’i përfshini ato në dietën tuaj. Sasi e vogël e farave të susamit në sallatë shton shijen.

Çokollata e zezë

Përfitimet e çokollatës së zezë duken të pafundme. Përveç që ndikon në lëkurë dhe dhëmbë të shëndetshëm dhe zvogëlimit të ankthit, çokollata e zezë gjithashtu ofron një mënyrë të ëmbël për të rritur konsumin tuaj të hekurit. Një pjesë e çokollatës së zezë përmban 2 deri 3 mg hekuri, më shumë hekur sesa në të njëjtën sasi të mishit.