Ushqimet që nuk ju bëjnë të shtoni peshë

0
223

Për të qenë këmbëngulës në mbajtjen e një diete të caktuar, duhet t’i rezistoni ëmbëlsirave.

Mbushni frigoriferin me ushqimet e mëposhtme që do të vijnë tek ju në çdo kohë kur përjetoni më shumë uri ose thjesht dëshironi t’i hani ato.

Boronica

Boronica ka vetëm 85 kalori dhe nuk ju bën të shtoni në peshë. Mund t’i konsumonin së bashku me jogurt, ose me lëng limoni.

Të bardhët e vezëve

Të bardhët e vezëve kanë vetëm 17 kalori, ashtu që mund t’i përdorni pa shqetësim.

Portokajtë

Mos i përdorni vetëm për lëng, pasi portokalli është i pasur me fibra dhe vitaminë C, vitaminë B12 dhe minerale, si acidi folik.

Një portokall i madhësisë mesatare përmban 62 kalori.

Patatja e ëmbël

Patatja e ëmbël është ndër ushqimet më të çmuara. Është e pasur me beta-karoten, pigment i cili shndërrohet në vitaminën A në trupin tuaj. Një patate e ëmbël mesatarisht ka 112 kalori, transmeton KosovaPress.