Trembëdhjetë aktorët që ndërruan jetë tragjikisht duke lënë në gjysmë filmat që po xhironin (Foto)

0
424

EKa raste kur aktorët vdesin tragjikisht dhe në mënyrë të papritur dhe gjithçka që lanë pas ishin veprat e tyre të artit: filmat e tyre.

Bright Side mblodhi së fundmi historitë e trishtuara të yjeve të filmave tanë të dashur, që nuk janë më këtu në Tokë.

13. Ledger Heath
Ylli i “Dark Knight”, Heath Ledger, ishte në mes të filmimit të “The Imaginarium” të Doktor Parnassus kur ai u rrëzua dhe vdiq në apartamentin e tij në New York në janar të vitit 2008. Shkaku i vdekjes sugjerohet të jetë “abuzimi i drogës me recetë ose keqpërdorimi dhe kombinimi i drogës me alkool”.

12. Anton Yelchin
Ylli i “Star Trek” Anton Yelchin vdiq nga një vdekje e tmerrshme. Ai ishte në rrugën e tij për një provë xhirimi kur një veturë e tipit “Jeep” e aksidentoi atë përtej një gardhi. Ai vdiq nga “asfiksia e shëmtuar traumatike”.

11. Paul WalkerEkskluziviteti i shpejtë dhe i furishëm humbi yllin më të madh, Paul Walker, në një aksident me makinë. Ai po ngiste një ‘Porsche’ me një mik kur u rrëzua në një pjerrtësi pranë dy pemëve dhe pastaj vetura mori flakë. Të dy ata vdiqën në vend.

10. Brandon Lee
Djali i Bruce Lee, Brandon Lee, ishte vetëm 28 vjeç kur vdiq në grupin “The Crow”. Në një skenë ku përdoret një armë e mbushur me plumba, arma kishte akoma bazë abetare. Brandon u qëllua në bark. Plaga shkaktoi gjakderdhje të rëndë, nga e cila vdiq aktori në spital.

9. Bruce Lee
Ati i famshëm i Brandon Lee, Bruce Lee, vdiq nga një ënjtje e fortë e trurit. Ai sapo kishte mbaruar filmimin e filmit të tij të fundit, “Enter the Dragon”.

8. Marilyn Monroe
Diva Marilyn Monroe vdiq në shtëpinë e saj për një mbidozë të parakohshme të drogës më 5 gusht 1962. Ajo ishte duke filmuar “Something’s Got to Give”, film i cili u publikua në vitin 2001.

7. Oliver Reed
Oliver Reed vdiq në një pushim gjatë filmimit të filmit “Gladiator”. Shkaku i vdekjes ishte një sulm në zemër.

6. Philip Seymour Hoffman
Filipi ishte 46 vjeç kur vdiq nga një mbidozë e drogës në shkurt të vitit 2014. Ai ishte i matur 23 vjet para vdekjes së tij. Ai vdiq gjatë prodhimit të “The Hunger Games: Mockingjay”.

5. John Ritter
John Ritter ishte i njohur për rolet e tij në “Problem Child”, “Bride of Chucky”, “Bad Santa”, dhe “8 Simple Rules for Dating My Teenage Daughter”, i cili njëherësh ishte edhe projekti i tij i fundit. Ai vdiq nga diseksioni aortik në shtator të vitit 2003.

4. Andy Whitfield
Andy Whitfield, një viktimë e kancerit, vdiq nga një ‘rikthim’ i sëmundjes vetëm 18 muaj pasi ishte shpallur i shëruar nga kanceri. Ai kishte një rol udhëheqës në filmin “Spartacus: Blood and Sand”.

3. Clark Gable
Clark Gable ishte një pjesë e kastit të filmit “Gone With The Wind” dhe shumë filma të tjerë të mëdhenj klasikë. Ai vdiq nga një sulm në zemër gjatë filmimit të “The Misfits”. Partnerja e tij në film ishte Marilyn Monroe, e cila vdiq më pak se një vit pas tij.

2. Brittany Murphy
Brittany Murphy mund të ketë qenë dikur një yll i filmave për adoleshentë, por më vonë ajo u bë një aktore dramatike. Ajo vdiq nga pneumonia, vetëm disa muaj pas përfundimit të filmit të saj të fundit, “Something Wicked”. Filmi i publikua gjashtë vjet pas vdekjes së saj.

1. River Phoenix
Ky aktor shumë i ri dhe i talentuar vdiq nga mbidoza e drogës në moshën 23 vjeçare. “River Phoenix” ishte filmi i fundit në të cilin luajti Dark Blood, dhe u publikua pas vdekjes së tij në vitin 2012. /Telegrafi/