Të mirat nga shtimi i sodës së bikarbonatit në banjë

0
292

Ditë më të ftohta vijnë, kështu që ngrohja ndonjëherë do të jetë e mirë për të kërkuar në banjë aromatike.

Thithja e ajrit të lagësht do t’ju ndihmojë të luftoni ftohjet, alergjitë dhe të relaksoni rrugët e frymëmarrjes. Ju do të ndiheni më të relaksuar, pasi uji i nxehtë kontribuon në qarkullimin më të mirë.

Xhenxhefil – Vendos xhenxhefil të freskët që do t’ju bëjë të djersiteni dhe të shpëtoni nga dhimbje koke.

Qumësht ose çaji jeshil – Për të hequr qelizat e vdekura dhe për të zbutur lëkurën në banjë, derdhni një gotë qumësht ose çaj jeshil që do të ndihmojë në tonifikimin e lëkurës. Shtoni pak mjaltë që ka veti antibakteriale.

Sodë bikarbonati – Rregullon pH si bilanc i aciditetit të trupit dhe është mënyra më e sigurt, më e lehtë dhe më e shpejtë për të absorbuar oksigjenin në qelizat e trupit. Gjithashtu eliminon gjëra të dëmshme nga trupi dhe neutralizon aciditetin e lëkurës. Absorbon metale të rënda, heq qelizat e ngordhura nga lëkura dhe e bëjnë atë të butë, të pastër dhe i lehtësojnë plagët dhe gërvishtjet. Një herë në javë, trajtoni veten në një banjë me një sode bikarbonati.