Studimi i fundit thotë se farat e mollës parandalojnë kancerin

0
425

Të gjithë kemi dëgjuar për përfitimet shëndetësore që ofrojnë mollët. Nuk është çudi që nëse hani vetëm 1 çdo ditë, do të jeni në gjendje të shmangni problemet e shumta shëndetësore.

Molla është një ndër frutat më të shëndetshëm dhe është e pasur me lëndë ushqyese, vitamina dhe minerale.

1 mollë në ditë do të na japë sasinë ditore të fibrave dhe vitaminës C. Kanë veti të mahnitshme mes të cilave janë edhe ato anti-kancerogjene. Ato ju ndihmojnë kundër dëmtimit nga radikalët e lirë dhe përmirësojnë imunitetin tuaj të plotë.

Mollët janë përplot me fitokimikë, lëndë ushqyese dhe vitamina të fuqishme si dhe një bollëk antioksidantësh. Lëvorja e mollës gjithashtu posedon veti të shumta shëndetësore dhe mund t’ju ndihmojë kundër kancerit të gjirit, zorrës së trashë dhe mëlçisë.

Konsumimi i mollëve rregullisht do t’ju ndihmojë të zvogëloni rrezikun e sëmundjeve të shumta si: sëmundja e Alzheimerit, sëmundja e zemrës, astma, kanceri i mushkërive, çmenduria, mbipesha, etj.

Këto i mësuar për mollët, por nuk dini vlerat shëndetësore që kanë farat e mollës, transmeton portali arbresh.info.

Këto fara të vogla përmbajnë vitaminë B-17 dhe kjo është një vitaminë të cilën nuk e marrim shpesh. Më së shumti mund ta gjeni te luleshtrydhet dhe kajsitë. Kjo është një vitaminë e veçantë që është e mahnitshme në luftën kundër llojeve të ndryshme të kancerit.

Vitamina B17 quhet gjithashtu laetrile ose amigdalin. Në fakt është një lëndë ushqyese glikozide që shpesh ka qenë e lidhur me parandalimin e kancerit. Mund të gjendet në disa burime ushqimore, por kryesisht është i pranishëm në farat e mollëve ose kajsive.

Në bashkëpunim me shumë vitamina dhe antioksidantë, vitamina B-17 arrin të eleminojë të gjitha qelizat e rrezikshme nga trupi ynë.

Vitamina B17 lëshohet në trupin tonë kur gëlltisim farat dhe ajo veçanërisht synon qelizat e mutuara. Mund të na ndihmojë gjithashtu të parandalojmë rritjen e ndonjë qelize kanceroze