Studimi i fundit shkencor po hallakat gjithe boten per Specin ! Cfare po i shkakton trupit speci…

0
40

Studimi i fundit shkencor po hallakat gjithe boten per Specin ! Cfare po i shkakton trupit speci…

Farat dhe speci janë të pa ndashëm në përmbajtjen e vitaminës C Farat e specit jemi mësuar ti hedhim në kosh për.para çdo gatimi të perimes. Megjith atë këto fara bardhoshe kanë të njëjtat vlera si speci vetë. Speci dhe farat e tij janë të dobishme kundër së mundjeve kardiovaskulare dhe mbajtjen e kolesterolit në nivele të ulëta. Specat janë të pasur me fibër proteinë vitamina dhe minerale si magnezi fosfori kaliumi hekuri dhe kalçiumi.

Burim i vita minës C farat dhe speci janë të pandashëm në përmbajtjen e vitaminës C kjo e fundit ndihmon në për thithjen e hekurit në organizëm dhe është një antioksidant i fuqishëm. Shëndeti i zemrës sipas të dhënave specat dhe farat e tyre janë një burim i pasur ushqyesish dhe flavono idësh.

Ata para ndalojnë mpiksjen e gjakut dhe ulin gjasat e shfaqjes së atakut në zemër apo ishemisë kjo është arsyeja përse speci duhet ngrënë me të gjitha farat.

Shën deti i syve vlerat e farave të specit janë të mira edhe shëndetin e syve farat janë të pasura me vitaminë A që përmirëson shikimin veçanërisht natën. Të gjitha llojet e specave pa varësisht ngjyrës ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të diabetit kolesterolit dhe dhimbjeve. Farat për mbajnë kapsaicinë e cila sipas të dhënave është një substancë e jashtë zakonshme mirëbërëse.

Shënde ti i lëkurës farat duhen konsumuar shpesh sepse përmbjanë shumë vitaminë E e cila i jep shkëlqim rinor lëkurës dhe i bën flokët më të fortë.

Djeg ia e kalorive nëse jeni duke përgatitur një sallatë me mish pule përdorni speca bashkë me farë për një shije më të plotë. Sallata të tilla me këto përbërës janë të shijshme dhe nuk përmbajnë shumë kalori të pasur me fibër Speci dhe farat e tij janë shumë të pa.sur me fibër dhe e mbrojnë organizmin nga tok sinat dhe bakteret.