Si u arratis shqiptari nga burgu i vdekjes

0
262

Qendra persona janë mbledhur në shenjë proteste dhe kanë bërë thirrje për mbylljen e menjëhershme një qendrës së paraburgimit Dungavel në Skoci.

Qendra e paraburgimit është etiketuar nga protestuesit si “burg racist”, pasi shumë abuzime janë bërë në kurriz të emigrantëve që janë në atë qendër. Njëqind vende janë ngritur në protestë dhe po bëjnë thirrje për mbylljen e kësaj qendre, shkruan the sun.

Aktivistët do të zbresin në Dungavel IRC në Strathaven në orën 12 pasdite, duke valëvitur parulla, flamuj dhe këndonin në shenjë proteste kundër qendrës, si dhe duke treguar mbështetje për ata njerëz që mbahen aktualisht brenda. Në këtë qendër nga abuzimet e rënda që u bëhn të burgosurve, trupi i një kinezi është gjetur nëntokë i masakruar. Por, këtë muaj nga kjo qendër është larguar dhe shqiptari i cili tashmë është i shpallur në kërkim Guxim Imerio. Ai është ende në arrati, dhe po kërkohet për tu ndaluar.

Aktivistët do të zbresin në Dungavel IRC në Strathaven në orën 12 pasdite, duke valëvitur parulla, flamuj dhe këndonin në shenjë proteste kundër qendrës, si dhe duke treguar mbështetje për ata njerëz që mbahen aktualisht brenda. Në këtë qendër nga abuzimet e rënda që u bëhn të burgosurve, trupi i një kinezi është gjetur nëntokë i masakruar. Por, këtë muaj nga kjo qendër është larguar dhe shqiptari i cili tashmë është i shpallur në kërkim Guxim Imerio. Ai është ende në arrati, dhe po kërkohet për tu ndaluar.

Shae Review, nga Westminster në vitin 2016, tha: “Ne kemi ndalur të jetojmë në Skoci vitin e kaluar, por ne nuk duam ta ndalojmë derisa të mbyllet Dungavel”. Kjo është një politikë e mbështetur nga Partia e Gjelbër Skoceze dhe RISE, partia e re socialiste në Skoci.

Arratisja e shqiptarit

Një shqiptar ka dalë nga qendra e paraburgimit në Dungavel. Guxim Imerio, 25-vjeç, është largua nga objekti në Lanarkshire jugore rreth orës 9: 40 të ditës së hënë.

Policia tha se nuk dihet nëse ka familje në Britaninë e Madhe, por ka lidhje me Mançesterin dhe ata duan të “sigurojnë se ai është i sigurt dhe mirë”, shkruajnë mediat.

Ai është me flokë të zinj të shkurtër dhe ka veshur një bluzë me top futbolli me stemën Liverpoolit. Zyrtarët thanë se ai nuk flet rrjedhshëm gjuhën angleze.

Një zëdhënës i Policisë së Skocisë tha: “Guxim nuk ka njohuri për zonën lokale dhe Policia e Skocisë dëshiron të sigurojë që ai të jetë i sigurt dhe i mirë.

“Unë do të inkurajoj çdo anëtar të publikut që të kontaktojë policinë menjëherë nëse ata kanë ndonjë informacion mbi vendndodhjen e Guxim Imerio ose kanë ndonjë informacion që mund të ndihmojë Policinë Skoci në gjetjen e tij. Nëse jetoni në afërsi të Dungavelit, mund të keni parë dikë që ka përshkrim të ngjashëm në zonën lokale duke ecur, duke kërkuar strehim, policia iu lutet që ta ndihmoni”.

Ai kishte shuar atje si azilkërkues. Gjatë ndalimit ai ishte kapur në pjesën e pasme të një fugoni ku kishte tentuar që të futej në Skoci. Tashmë ai është arratisur nga burgu, duke goditur rojën. Autoritete besojnë se shqiptari është një kërcenin për qytetarët. Por firma e kompanisë së fugoni në të cilën kishte hyrë shqiptari e kishte dërguar atë në burg, por nga ty shqiptari ka ikur dha tashmë është shpallur në kërkim.