Si të përdorni uthullën e mollës për të qetësuar dhimbjet e eshtrave

0
223

Për shkak të dinamizmit të jetës, kequshqyerjes dhe ftohjes, shumë njerëz vuajnë nga dhimbja e eshtrave.
Përkundër shumë medikamenteve mjekësore, që mund të kenë efekte negative, dhimbja e eshtrave mund të trajtohet edhe në mënyrë natyrale, transmeton portali arbresh.info

Një ndër trajtimet më efikase është edhe uthulla e mollës.

Uthulla e mollës ndihmon në zvogëlimin e dhimbjeve duke eliminuar toksinat e grumbulluara në nyje dhe indet lidhëse.

Është veçanërisht e dobishme për ata që vuajnë nga artriti. Plus, ajo është e pasur me minerale si magnez, kalcium, kalium dhe fosfor.

Ja se si duhet ta përdorni:

Përzini deri në tri lugë çaji uthull molle dhe një lugë mjaltë me një gotë ujë të ngrohtë. Pini këtë përzierje dy ose tri herë në ditë, mundësisht para ngrënies.

Këtë trajtim mund ta vazhdoni në mënyrë të rregullt, sepse ju bën mirë edhe për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Gjithashtu mund të masazhoni zonën ku ndjeni dhimbje me uthull molle të përzier me vaj ulliri. Këtë përzierje mund ta bëni në baza ditore derisa dhimbja të zhduket.