Rezultatet e para, këto komuna i udhëheqë LDK, VV e PDK

0
209

Sokol Bashota i PDK-së do të qeverisë me Klinën

Kandidati PDK-së, Sokol Bashota, do të qeverisë me komunën e Klinës për katër vitet e ardhshme, kjo sipas të dhënave nga EXIT POLL.

Këto të dhëna tregojnë që Sokol Bashota ia ka dalë të marrë 53.5% të votave kështu duke lënë pas kundërkandidatin e tij nga AAK-ja, Zenun Elezaj, i cili ka mbledhur 46.5% të votave.

EXIT POLL i cili realizohet nga Shkëlzen Maliqi dhe ekipi i tij, ka mbledhur dhe analizuar të dhënat në 11 komuna nga 19 gjithsej sa kanë shkuar në balotazh.

Lutfi Haziri e fiton Gjilanin

Lutfi Haziri nga Lidhja Demokratike e Kosovës do të qeveris edhe një mandat tjetër si Kryetar i komunës së Gjilanit.

Kjo sipas rezultateve ekskluzive të Exit Poll.

Lutfi Haziri nga LDK,  ka mposhtur Sami Kurteshin nga Lëvizja Vetëvendosje, me 65.8% të votave.

Sami Kurteshi sipas rezultateve, ka arritur të fitojë 34.2% të votave në këtë komunë.

Istogun e merr Haki Rugova

Sipas Exit Poll-it, në komunën e Istogut, gjatë katër viteve të ardhshme do të qeverisë Haki Rugova nga Lidhja Demokratike e Kosovës.

Me 55.0%, Rugova, ka lënë pas kundër-kandidatin e tij nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Gani Dreshaj me 45.0%.

PDK fiton Ferizajin

Kandidati i PDK-së për Ferizajn Agim Aliu, ka fituar në rundin e dytë të zgjedhjeve lokale.

Aliu ka lënë mbrapa kundërkandidatin Muharrem Svarqa, I cili ishte kryetar për katër vitet e kaluara.

Bahtiri rifiton Mitrovicën

Kandidati i AKR-së, Agim Bahtiri ka rifituar garën e balotazhit.

Agim Bahtiri sipas exit-pollit ka fituar 52 për qind, ndërsa kandidatja e PDK-së, Valdete Idrizi 47%.

Shpend Ahmeti fiton Prishtinën

Sipas Exit-Pollit, Shpend Ahmeti është në epërsi në Prishtinë në raport me kundër kandidatin e tyre Arban Abrashi. Sipas këtij exit-polli, Ahmeti prin ndaj Abrashit 52 me 47 për qind.

Ahmeti me këtë rast, nis mandatin e dytë në këtë komunë, meqë ishte kryetar komune edhe për katër vitet e kaluara.

PDK fiton Ferizajn

Agim Aliu ka fituar Komunën e Ferizajnt sipas exit-poll.

LDK fiton Vushtrrinë

Sipas Exit Pollit , kandidati i LDK-së, Xhafer Tahiri ka fituar garën në raport me kundërkandidatin e tij nga radhët e PDK-së. Tahiri ka fituar 60 për qind të votive, derisa kandidati i PDK-së vetëm 40 %.

LIVE: DnV: Deri në orën 17:00 kanë votuar rreth 31 për qind e qytetarëve

Demokracia në Veprim ka njoftuar se deri në orën 17:00 kanë votuar 31.6% e qytetarëve.

Kjo organizatë ka bërë të ditur se ka pasur më shumë parregullsi sesa në pjesën e parë të ditës.

Prishtina kryeson me më së shumti votues në komunat e ëmdha me mbi 38% të qytetarëve.

KQZ: Deri në orën 15:00 pjesëmarrja 24.47%, ja përqindja në të gjitha komunat

Komuna e Kllokotit po vazhdon të prijë me daljen e votuesve sipas përqindjes. Në këtë komunë kanë votuar 41.93 përqind ose 1569 votues. Pastaj është rivotimi në Partesh, ku me përqindje kanë dal 38.07 përqind ose 4.694 votues. E treta është komuna e Shtimës, ku me përqindje ka arritur në 29.78 përqind ose 7.850 votues.

Ndërsa, në Prishtinë kanë dal për të votuar 28.97 përqind e personave që kanë pas të drejt vote ose 54.571 persona.

Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) në konferencën e tretë për media për ditën e sotme ka bërë të ditur, se në bazë të dhënave elektronike deri në ora 15:00 kanë votuar gjithsej 325 mijë e 726 votues, apo 24,39 për qind e qytetarëve me të drejtë vote.

Sipas kryetares së KQZ-së, Valdete Daka, procesi zgjedhor deri në këto momente është duke vijuar normalisht.

Daka: Deri në ora 15:00 votuan 24,39 për qind

“Në bazë të dhënave në mënyrë elektronike nga 99 për qind të vendvotimeve deri në orën 15 kanë votuar 325 mijë e 726 votues apo 24,39 për qind. Në raundin e parë më 22 tetor në këto komuna deri me të njëjtin kohë kanë votuar 386 mijë e 504 votues apo 28,45 për qind. Duke u mbështetur në informacionet nga qendrave e votimit procesi zgjedhor është duke vijuar normalisht”, tha Daka.

Konferenca e radhës e KQZ-së mbahet në ora 20:00 dhe ka të bëjë me ecurinë e procesit zgjedhor gjatë tërë ditës, si dhe pjesëmarrjen e votuesve në balotazhin për 19 komuna.