Pse ju lotojnë sytë kur jashtë është ftohtë?

0
293

Nuk ka asgjë më të bezdisshëm se kur hidhni poshtë të gjitha minutat që ju kujdeseni për veten që të dukeni bukur.

Sigurisht ju ka ndodhur që gjithë grimin që keni vendosur në fytyrë ta “humbni” kur keni dal jashtë për shkak të lotimit të syve në mot të ftohtë.
Shumë prej nesh na ndodh të na lotojnë sytë për shkak të ftohtit, qoftë gjatë ditës apo natës, transmeton Indeksonline.Kjo për arsye se ajri i ftohtë bën sytë tuaj më të thatë.

Ajri i ftohtë dhe i thatë dehidron sytë tuaj kështu që ata janë më të ndishem dhe mbushen me lot në qoftë se ju në fakt doni të shihni ndonjë gjë.

Sa më i ftohtë dhe i thatë të jetë ajri, aq më shumë sytë tuaj do të bëhen më të ndjeshëm.