Problemet shëndetësore që vijnë nga mosfunksionimi i tiroides, këto janë organet që preken

0
296

Kur gjëndra tiroide nuk arrin të prodhojë majftueshëm hormone,trupi vuan nga hipotiroidizmi.
Trupi nuk është i aftë të prodhojë jod, ndaj dieta juaj ushqimore duhet të jetë e pasur me boronica, luleshtrydhe, kos, fasule dhe patate. Kur hipotiroidizmi nuk trajtohet, mund të çojë në gjendje depresive , keqfunksionim të zemrës ose koma, por kur diagnostikohet me një test të thjeshtë të gjakut, hipotiroidizmi trajtohet lehtësisht me një pilulë të përditshme. Lexoni më poshtë shenjat dhe simptomat e ketij problemi shendetesor:

1.Dobësi dhe lodhje.
2. Flokë të thatë, të dobët, lëkurë e zbehtë.
3. Intolerancë ndaj te ftohtit.

4. Kapsllëk.
5. Dhimbje muskujsh
6. Humbje kujtese.
7. Cikël i çrregullt menstrual
8. Depresion dhe nervozizëm. Është e rëndësishme të theksohet se jo të gjithë e përjetojnë hipotiroidizmin në të njëjtën mënyrë.