Po Pini Uthull Molle për të rënë nga pesha? Kujdes ajo nuk jep efekt nëse nuk bëni këtë…

0
218

Uthulla e Mollë është e njohur për përfitimet e saj të shëndetit dhe të humbjes së peshës, por nëse jeni duke kërkuar për të luftuar mbipeshën, duhet të pini atë për një kohë të gjatë.

Uthulla e mushtit të mollës është bërë popullor në vitet e fundit për një mori përfitimesh – nga ndihmimi i kontrollit të diabetit në parandalimin e sëmundjeve të zemrës. Sidoqoftë, mund të ju ndihmojë vetëm të zvogëloni – dhe t’i luftoni kushtet si obeziteti – nëse e merrni vazhdimisht për një periudhë të gjatë.

Një ekspert i tha Shëndetësisë së Shëndetit të Shteteve të Bashkuara se ju duhet të merrni uthull molle për të paktën tre muaj për të parë një ndryshim.

Carol Johnston, nga Universiteti Shtetëror i Arizonës, shpjegoi se do të duhet shumë kohë që kilet të zhduken.
Sidoqoftë, ka dëshmi se nëse ju vazhdimisht e pini atë, ajo duhet të funksionojë.

Uthulla përmban acid acetik që ka yndyrë-djegur pronave.
Ajo ndikon metabolizmin tuaj yndyror në mënyrë që të drejtojë trupin tuaj që të përdorë yndyrën si një formë energjie më shumë sesa ruajtjen e saj.
Por, në mënyrë që kjo të funksionojë, duhet ta konsumoni atë së bashku me një dietë që përmban ushqime niseshteje, si patate ose oriz.
Kjo është për shkak se, Johnston i shpjegoi Shëndetit të Shëndetit të SHBA, ajo ngadalëson tretjen e niseshtës që ju mban të ndjeheni më të plotë për më gjatë.

Duke shijuar disa lugë molli të mollës përpara mëngjesit është bërë mënyra më popullore për ta konsumuar atë.
Ajo është rritur nga trendi i Wellness për shëndetin kryesor në vitet e fundit.
Kjo është në sajë të sugjerimeve nga ekspertët se mund të zvogëlojë nivelin e kolesterolit dhe triglicerideve, dhe për këtë arsye të ulë rrezikun e sulmit në zemër.
Përveç kësaj, është e dobishme për të ndihmuar në menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak në pacientët me diabet tip 2.