Pini vetëm një lugë uthull molle para ushqimit dhe shikoni rezultatin

0
212

Uthullla e molles është ndoshta një nga gjërat më të mira që ju mund të pini para një vakti ushqyes. Në disa raste ajo është më e mirë edhe se uji.

Më poshtë mund ti gjeni disa nga përfitimet që vinë nga pirja e këti lëngu

Ulë sheqerin në gjak
Uthulla është treguar e suskesshme në menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak. Pirja e vetëm një luge uthull e përzier me një gotë ujë para vaktit ushqyes mund te zvogëlojë nivelin e sheqerit në gjak për 42%.
Përmirëson punën e stomakut

Pirja e uthulles së molles mund të ndihmojë në lehtësimin e ngërçeve në zorrë dhe të përmirësojë sistemin tretës. Prandaj nëse keni probleme me tretjen, provoni të pini një gotë ujë të vakët me një lugë çaji uthull molle në mëngjes me barkun bosh.

Ndihmon në humbjen e peshës
Uthulla e molles është përdorur me shekuj për humbjen e peshës dhe përdorimi i saj është i përhapur në mbarë botën. Shumë studiues kanë gjetur se uthulla e molles e pirë para vaktit ushqyes mund të ulë sasinë e kalorive totale ditore deri në 200 kalori.

Thjeshtë përzieni një gotë ujë më 1-2 lugë uthull molle dhe pijeni para çdo vakti.
Një studim tjetër ka treguar se konsumi ditorë i uthullës ndikon veçanërisht në reduktimin e dhjamit rreth barkut./shendetisot.com