Përfitimet shëndetësore të shafranit të freskët

0
244

I njohur gjerësisht për vetitë antioksiduese, anti-inflamatore dhe antibakteriale, shafrani i freskët është një pjesë thelbësore e gatimit indian.

Me ngjyrë të verdhë e të ndritshme, shafran i Indisë (Curcuma longa) është një super ushqim unik me përbërës me vetitë unike.
Shafran i freskët I Indisë mund të përdoren në formën e:
Lëngjeve dhe pijeve- Rrënja kurrizore ka një cilësi dhe aromë të fortë për shkak të përmbajtjes së fibrave.

Mund të përzihet dhe përdoret në pije me përbërës të ëmbël që mund të maskojnë shijen e tij, transmeton Indeksonline.

Ushqime të gatuara – Shafrani i freskët mund të përdoret në vend të pluhurit. Një lugë gjelle me rrënjë shafran të grirë është e barabartë me një lugë çaji pluhur. Mund të shtohen edhe perime të pjekura.

Çaji – Shafrani mund të përzihet me lloje të ndryshme çaji, kryesisht me shije të fortë.

Për shkak të vetive të larta anti-oksidante dhe anti-inflamatore, shafrani është i dobishëm për shëndetin e përgjithshëm.