Pavarësia e Katalonisë, Juncker: Jam shumë i shqetësuar

0
379

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, në një intervistë për të përditshmen spanjolle “El Pais” ka shprehur sërish shqetësimin për situatën në Katalonjë.

“Katalonja është një shqetësim i madh, shumë i madh. Nuk më pëlqen situata që ka krijuar, është një katastrofë”, ka thënë Juncker.

Për presidentin e KE, rasti i saj ka tensionuar atmosferën politike, ka shkaktuar një frakturë të brendshme në shoqërinë spanjolle dhe atë katalanase, si dhe ka krijuar probleme në familje dhe mes miqve.“Është shumë e trishtueshme. Kjo nuk duhet të kishte ndodhur kurrë. Nacionalizmi është një helm i vërtetë”, ka thënë Juncker.

“Jashtë Evropës më pyesin nëse Spanja ndodhet në një gjendje dekompozimi, nëse vendi po ndahet në dysh. Unë u them jo, se shumica e spanjollëve është kundër pavarësisë dhe se as shumica e njerëzve në Katalonjë nuk është e bindur”, ka vijuar presidenti i KE.

Ai ka shtuar se dy qeveritë, ajo katalanase dhe ajo iberike, mund të diskutojnë nivelin e autonomisë, por Evropa është një klub kombesh dhe është e papranueshme që rajonet të dalin kundër kombeve.