Paralajmërohen befasi në balotazhin e 19 nëntorit

0
225

Koalicioni ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe AKR-së në Prishtinë, por edhe koalicionet e mëparshme e aktuale të partive tjera, po konsiderohen si koalicione për interesa të pushtetit. Njohësit e çështjeve politike, duke folur rreth koalicionit VV-dhe AKR, vlerësojnë se në raste të tilla, interesi i elektoratit nuk qon fare peshë, pasi protagonistët e koalicionit kanë interesa tjera.

Sipas tyre, 11 pikat e marrëveshjes së nënshkruar e shpërfaqin konceptin qeverisës të Shpend Ahmetit.

“Në politikë nuk ka parime”

Duke folur rreth koalicionit ndërmjet Vetëvendosjes dhe AKR-së në komunën e Prishtinës dhe nëse me këtë koalicion po dëshmohet se është «retorikë boshe», ajo që thonë partitë se do të bëjnë koalicion me qytetarin, analisti politik Faton Mehmeti ka thënë për “ Bota sot” se në politikë nuk ka parime por vetëm pazare, prandaj edhe koalicioni ndërmjet Vetëvendosjes dhe  AKR-së është produkt i pazareve.

Sipas tij, Selim Pacolli është biznesmen dhe kumbara i koalicionit mes PAN-it dhe AKR-së, pasi ai është mësuar të bëjë biznese të tilla dhe kësaj radhe bëri atë që atij i shkon për shtati. “Nuk dihet se çfarë i ka premtuar Shpendi, por mund të aludojmë në ndonjë tender milionësh në Prishtinë. Nuk ka marrëveshje të programeve, as të ideve dhe as të koncepteve por vetëm të interesave dhe pazare për qëllime personale”, ka thënë Mehmeti.