Ngrënia e djathit ulë rrezikun nga sulmi në zemër, sidomos ne mengjes

0
229

Ngrënia e një porcioni të vogël të djathit për çdo ditë, redukton shansin e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.

Një studim i ri ka gjetur se ky produkt, zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër, shkruan Independent, përcjellë Klan Kosova.

I publikuar në European Jouranl of Nutrition por u kryer nga hulumtuesit e Soochow Univerisyt në Kinë, studimi thotë se personat që konsumojnë çfarëdo lloj djathi janë 14 përqind më pak të rrezikuar nga sëmundjet koronare dhe se rreziku nga arresti kardiak është dhjetë përqind më i vogël.

Ky studim demanton një të publikuar muaj më parë që thoshte të kundërtën – konsumimi i djathit është i rrezikshëm për zemrën.