Lajmi i fundit! Ylli i Milanit president i Federatës Italiane ..?

0
210

Sipas raporteve të fundit, duket se një ish futbollist do të jetë presidenti i ardhshëm i FIGC. Kjo u tha, çuditërisht, pasi që kryesuesi nuk është më Damiano Tommasi i cili më parë emëroi veten në emër të federatës së futbollit italian.

Në të vërtetë, Tuttosport deklaron se ish mbrojtësi i Milanit dhe Italisë, Alessandro Costacurta po merr shumë mbështetje dhe mund të jetë fituesi i befasishëm i zgjedhjeve

Ai ka një përvojë të jashtëzakonshme në botën e futbollit dhe ka një zotërim shumë të fortë të gjuhës angleze. Ai është admiruar për opinionin e tij të balancuar dhe shumë besojnë se ai është njeriu i duhur për të udhëhequr qeverisjen e futbollit italian në një epokë të re.

“Nëse ne mund të pajtohemi për një emër unifikues, jashtë këshillit aktual federal, atëherë unë do të jem i pari që të bashkohem me këtë”, ka treguar Tommasi.

E diela 14 janar është data përfundimtare për kandidatët për t’u paraqitur, përpara se zgjedhjet të zhvillohen më 29 të muajit./ORAinfo/