LAJMI I FUNDIT: Ndërron jetë këngëtari i njohur

0
697

Malcolm Young, forca shtytëse dhe bashkë-themeluesi i grupit të rrokut të AC / DC ka vdekur në moshën 64 vjeçare

Vet grupi njoftoi vdekjen në faqen e tyre zyrtare të Facebook dhe në faqen e internetit. Malcolm, i cili u tërhoq në fillim nga grupi kishte luftuar me çmenduri për tre vitet e fundit.

“Është një ditë e trishtuar për rock and roll. Malcolm Young ishte shoku im dhe zemra dhe shpirti i AC / DC “, ka shkruar kitaristi legjendar Eddie Van Halen.

Vëllezërit Young të lindur në Glasgout, të cilët u shpërngulën në Sydney, Australi, me prindërit, motrën dhe pesë vëllezërit më të mëdhenj në vitin 1963, formuan grupin në vitin 1973, transmeton indeksonline.

Në skenën, Malcolm mori një ulëse mbrapa tek vëllai më i vogël Angus, kitaristi i grupit që mbante uniformën në shkollë, por Malcolm ishte shkrimtar kyç i grupit dhe ushqente himne të tilla si “Highëay to Hell”, “Hells Bells” dhe “Back në të zezë “.

AC / DC u fut në Rock n Roll Hall of Fame në vitin 2003. “Back in Black” është albumi i dytë më i shitur në botë pas “Thriller” të Michael Jackson.