Kurti nuk e pranon avokaten, ngritet në këmbë dhe e merr në pyetje Flora Brovinën

0
236

(E plotësuar) – Blerta Deliu, deputete e PDK-së, ka thënë se e ka parë deputetin e Vetëvendosjes, Albin Kurti duke hedhur gazin lotsjellës në 8 tetorin e vitit 2015.

Deliu ka treguar edhe për fjalët e Kurtit, që sipas saj, ai i ka thënë pasi që e kishte hedhur gazin lotsjellës.

“Këtu duhet 50 qesi m’i kallë. Këtë vend duhet me kallë”, kishte qenë deklarata e mëhershme e Kodrës, sipas prokurorit të rastit.

Kodra e ka konfirmuar ta ketë thënë këtë deklaratë, kur është pyetur nga gjykatësi Beqir Kalludra.

“Po është e vërtetë që unë e kam dëgju zotin Kurti kur ka thënë se në këtë vend duhet m’i dhezë edhe 50 të tjera dhe këtë vend duhet me kallë”, ka thënë ajo.

Por, vetë Albin Kurti tha se këtë deklaratë të tmerrshme nuk e ka thënë kurrë.

Kurti e pyeti Kodrën: Si është e mundur që ju, gjersa ishit e preokupuar me veten për të dalë nga objekti, ju e kujtuat deklaratën vetëm kur ju pyeti prokurori?

Ndërsa, Kodra tha: Unë e kam dëgju atë deklaratë kur kam dalë nga ulësja ime. Jam e bindur se atë deklaratë e kam dëgju.

Deliu-Kodra: E kam parë Albinin duke hedhur gaz lotsjellës

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu ka thënë sot në Gjykatë se e ka parë deputetin Albin Kurti duke hedhur gaz lotsjellës.

Ajo sot është paraqitur si dëshmitare për të dëshmuar në rastin e katër deputetëve të VV-së të cilët akuzohen se kanë hedhur gaz lotsjellës në seancën e Kuvendit të datës 8 tetor 2015.

“Unë e kam parë deputetin Albin Kurti duke e hedhur gazin lotsjellës”, tha Deliu.

Ajo është pyetur nëse ka dijeni se si Kurti e kishte futur gazin lotsjellës në Kuvend, por tha se nuk e di dhe se me këtë gjë duhet të merren organe tjera.

Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Faton Topalli e Donika Kadaj-Bujupi janë duke u gjykuar për hedhjen e gazit lotsjellë në Kuvendin e Kosovës, me anë të të cilit parandalonin mbajtjen e seancave në mënyrë që të evitohen marrëveshjet për Asociacionin e komunave serbe, si dhe ajo për demarkacionin.

Kurti nuk e pranon avokaten, ngritet në këmbë dhe e merr në pyetje Flora Brovinën

Albin Kurti nuk e ka pranuar mbrojtjen e caktuar nga Gjykata Themelore e Prishtinës, në seancën e sotme ku ai akuzohet për hedhje të gazit lotsjellës në legjislaturën e Kuvendit të Kosovës.

Kurti tha se mund të pajtohet me avokaten Fetije Ademi, por theksoi se ajo nuk e përfaqëson atë.

“Ndonëse mund të pajtohem me atë çfarë tha mbrojtësja Fetije Ademi, ajo nuk më përfaqëson mua”, ka thënë Kurti.

Kurti, duke mos e pranuar avokaten Ademi, ka marrë detyrën mbi vete për t’i parashtruar pyetje dëshmitares Flora Brovina, për të cilën dyshohet se në seancën 8 tetorit 2015 është alivanosur nga gazi lotsjellës.

Ai ka shprehur keqardhje që Brovina atë ditë është dashur të shtrihet nga QKUK.

Më vjen keq që atë ditë ju është dashur të shkoni në QKUK.

“A e keni ditur që më datën 8 tetor do të ketë gaz lotsjellës në Kuvend”, ka pyetur Kurti. “Jo”, është përgjigjur Brovina.

Kurti e ka pyetur Brovinën edhe për atë se ku e ka marrë sëmundjen nga e cila vuan ajo, duke e pyetur nëse përkeqësimi i shëndetit të saj atë ditë, ka qenë “proces e jo akt”.

Por Brovina ka thënë se “unë nuk kam dashur që t’i vendosi stendat në burgun e Serbisë. Unë kam intervenuar kur kam dalur nga burgu. Pastaj e kam pasur gjendjen stabile”.

Deputetët e VV-së deklarohen të pafajshëm

Në gjykimin kundër katër deputetëve të Vetëvendosjes po dëshmon deputetja Flora Brovina.

Ajo gjatë dëshmisë ka thënë se nuk ka besuar që ka mundur të hidhet gaz lotsjellës.

Brovina tha se ka menduar që është gaz koncertesh dhe jo gaz lotsjellës.

Ajo ka thënë se nuk e ka parë kush e ka hedhur gazin,  por Albin Kurti ka qenë duke folur dhe duke kundërshtuar debatin. Seanca është duke vazhduar.

Avokati: Veprimeve në Kuvend u dha të drejtë edhe Kryeministri

Haxhi Millaku, avokati i faton Topallit tha në gjykimin e deputetëve se veprimeve të opozitës në Kuvend u dha të drejtë edhe Ramush Haradinaj.

Haxhi Millaku, avokati i Faton Topallit, tha sot se veprimeve për të cilat po akuzohen katër deputetët e Vetëvendosjes u dha të drejtë edhe Kryeministri Ramush Haradinaj.

Haradinaj para një jave teksa kundërshtoi veprimet e deputetëve të Vetëvendosjes në lidhje me gjyqësorin, tha se gazi lotsjellës ka pasur efekte pozitive.

“Edhe edhe pse këto veprime ishin kundër kodeksit të sjelljes, ato assesi nuk kanë elemente inkriminuese”, tha Millaku.

Avokati më tutje konstatoi se nga gazi lotsjellës që u hodh në Kuvend u irrituan vetëm dy partitë që atëherë ishin në pushtet.

“Nga gazi që u përdor në Kuvend u irrituan vetëm dy partitë në pushtet dhe faktori ndërkombëtar do te reagonte nëse do të irritohej dikush nga të përkëdhelurit (pakicat), por u irrituan vetëm deputetët e Kuvendit të Kosovës”, tha Millaku.

***

Deputetët e Vetëvendosjes Albin Kurti, Faton Topalli, Donika Kadaj-Bjupi dhe Albulena Haxhiu janë deklaruar të pafajshëm sot pasi që prokurori ua lexoi aktakuzën.

Ata akuzohen për hedhjen e gazit të lotsjellës në Kuvendin e Kosovës.

Haxhiu dhe Topalli kanë shkuar në seancë në bazë të thirrjes së gjyqtarit ndërkohë që Kurti dhe Kadaj-Bujupi janë sjellë nga paraburgimi pasi që janë arrestuar sepse kishin shkelur masën e arrestit shtëpiak.

Ndërkohë dëshmitarët e këtij rastit, deputetët Xhavit Haliti, Blerta Deliu Kodra, Bekimi Haxhiu janë liruar nga seanca deri të ftesën e radhës për të dëshmuar.

Në fillim të seancës avokati i të akuzuarës Donika Kadaj-Bujupi kërkoi përjashtimin e trupit gjykues ndërsa për Kurtin, Haxhiun dhe Topallin janë caktuar avokatë sipas detyrës zyrtare.

Xhavit Haliti e Nuredin Ibishi dëshmitarë në gjykimin e deputetëve të VV-së

Mbrojtësi i Albulena Haxhiut, i caktuar sipas detyrës zyrtare, në emër të klientes së tij ka kërkuar shkarkimin e trupit gjykues.

“Nuk do të jeni objektiv në këtë çështje penale”, ka thënë mbrojtësi i Haxhiut, pasi gjyqtari Beqir Kalludra nuk ia ka dhënë fjalën deputetes, por vetëm avokatit.

Seanca ka shkuar në pauzë 10- minutëshe, pasi avokati i Faton Topalllit, Haxhi Millaku, ka thënë se mbrojtësit e të akuzuarve kanë nevojë për konsulta.

***

Xhavit Haliti e NUrediin Ibishi pritet të dëshmojnë në gjykimin e deputetëve të VV-sçë për hedhjene e gazit lotsjellës në Kuvend.

Nënkryetari i Kuvendit Xhavit haliti dhe ish-deputeti Nuredin Ibishi pritet të dëshmojnë sot në gjykimin e katër deputetëve të VV-së për gazin lotsjellës në Kuvend.

Seanca ishte paraparë të fillonte në orën 9:00, por sigurimi është duke kontrolluar mediat dhe njerëzit tjerë që duan të jenë pjesë e seancës së sotme.

Prezente janë edhe Blerta Deliu e Flora Brovina, që në këtë proces konsiderohen të dëmtuara.

Seanca e fundit lidhur me këtë rast ishte paraparë të mbahej më 22 nëntor, por ishte shtyrë në mungesë të Albin Kurtit, Donika Kadaj-Bujupit dhe Albulena Haxhiut.

Pasi nuk  e arsyetuan mungesën e tyre, gjyqtari Kalludra lëshoi urdhër arrest ndaj tre deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje. Deputetët u liruan vetëm 48 orë pasi ju caktua paraburgimi ndërsa më 27 nëntor u arrestuan përsëri pasi morën pjesë në festimet e Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë pas numërimit të votave me kusht dhe atyre me post që i dhanë fitoren kandidatëve të Lëvizjes Vetëvendosje.

Atë ditë i pranishëm në gjykatë ishte vetëm Faton Topalli.

Katër deputetët e Vetëvendosjes akuzohen për përdorim të armës ose mjetit të rrezikshëm dhe pengim të personit zyrtar në kryerje të detyrës zyrtare.

Të akuzuarit ishin  arrestuar gjatë nëntorit e dhjetorit të vitit 2015.

Seanca fillestare ishte mbajtur më 6 janar 2016.

Pas leximit të aktakuzës, deputetët Kurti, Kadaj-Bujupi dhe Haxhiu nuk ishin deklaruar për fajësinë, ndërsa deputeti Topalli ishte deklaruar i pafajshëm.

Megjithëse nuk u deklaruan për fajësinë, deputetët aktakuzën e kundërshtuan duke e cilësuar politike.

Sot seanca kundër 4 deputetëve të Vetëvendosjes

Katër deputetët nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje do të paraqitën sot para Gjykatës Themelore të Prishtinës lidhur me hedhjen e gazit në Kuvendin e Kosovës.

Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Donika Kadaj – Bujupi dhe Faton Topalli do te paraqiten në gjykim për hedhje të gazit në Kuvendin e Kosovës.

Seanca e fundit lidhur me këtë rast ishte paraparë të mbahej më 22 nëntor, por ishte shtyrë në mungesë të Albin Kurtit, Donika Kadaj-Bujupit dhe Albulena Haxhiut .

Pasi nuk  e arsyetuan mungesën e tyre, gjyqtari Kalludra lëshoi urdhër arrest ndaj tre deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje. Deputetët u liruan vetëm 48 orë pasi ju caktua paraburgimi ndërsa më 27 nëntor u arrestuan përsëri pasi morën pjesë në festimet e Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë pas numërimit të votave me kusht dhe atyre me post që i dhanë fitoren kandidatëve të Lëvizjes Vetëvendosje.

Prokuroria pretendon se Deliu, Brovina e Haxhiu, kanë pësuar lëndime të lehta trupore nga gazi lotsjellës i aktivizuar në Kuvend nga kolegët e Vetëvendosjes.

Katër deputetët e Vetëvendosjes akuzohen për përdorim të armës ose mjetit të rrezikshëm dhe pengim të personit zyrtar në kryerje të detyrës zyrtare.

Albin Kurti ka munguar edhe në seanca të tjera të këtij gjykimi, ndërsa gjyqtari Beqir Kalludra ndaj tij ka lëshuar fletarrestim, të cilin e kishte pezulluar në kohën e zgjedhjeve të përgjithshme për shkak se Kurti ishte kandidat për kryeministër të Vetëvendosjes.

Të akuzuarit ishin  arrestuar gjatë nëntorit e dhjetorit të vitit 2015.

Seanca fillestare ishte mbajtur më 6 janar 2016.

Pas leximit të aktakuzës, deputetët Kurti, Kadaj-Bujupi dhe Haxhiu nuk ishin deklaruar për fajësinë, ndërsa deputeti Topalli ishte deklaruar i pafajshëm.

Megjithëse nuk u deklaruan për fajësinë, deputetët aktakuzën e kundërshtuan duke e cilësuar politike.