Konsumoni këto ushqime të pasura me kalori

0
348

Cilat janë ushqimet më të pasuri me kalori?

Të tilla janë vaji i ullirit, gjalpi, kremi i djathit, frutat e thata si arrat, bajamet, avokadot dhe farat.

Yndyrat shtazore kanë njësoj kalori por ato përmbajnë yndyrna të cilat rritin kolesterolin, prandaj duhet bërë kujdes me konsumin e tyre, përcjell lajmi.net

Pini lëngje me kalori si qumështin, kosin dhe fruta të shtrydhura me mjaltë në vend të ujit.

Konsumoni përditë fruta të thara si kajsi, rrush, kumbulla të thara.

Mos e kurseni vajin e ullirit në sallata, tek buka, tek patatet dhe tek fasulet. Në rregull është të hani edhe piza me djathë, sanduiçe me qofte të bëra në shtëpi.