Konjufca: Pse po i mashtroni qytetarët për viza, dilni jepni përgjegjësi para tyre

0
162

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ahmet Isufi , e ka quajtur jo serioze seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga opozita, duke iu referuar kështu nënshkrimeve të mëhershme, të cilat sipas tij ishin të manipuluara, e po ashtu edhe rezolutës, ku tha se përmenden zgjedhjet.

Ai këto komente i bëri në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, të thirrur nga opozita, pas mos liberalizimit të vizave për vendit tonë këtë vit.

Isufi kërkoi të mos përmenden data në lidhje me liberalizimin e vizave, duke thënë se krejt kjo varet nga BE-ja dhe jo nga Kosova.

Isufi: Hahn nuk tha se nuk do të ketë liberalizim të vizave

(E plotësuar) – Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ahmet Isufi , e ka quajtur jo serioze seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga opozita, duke iu referuar kështu nënshkrimeve të mëhershme, të cilat sipas tij ishin të manipuluara, e po ashtu edhe rezolutës, ku tha se përmenden zgjedhjet.

Ai këto komente i bëri në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, të thirrur nga opozita, pas mos liberalizimit të vizave për vendit tonë këtë vit.

Isufi kërkoi të mos përmenden data në lidhje me liberalizimin e vizave, duke thënë se krejt kjo varet nga BE-ja dhe jo nga Kosova.

Isufi: Hahn nuk tha se nuk do të ketë liberalizim të vizave

“Bashkimi Evropian përmes komisionarit Hahn  në Prishtinë dje deklaron se Kosova i ka përmbush kriteret, 95 për qind, do të thotë e ka kryer punën e vet, dhe nuk e tha ndryshe, por tha që në BE ekzistojnë procedura të cilat duhet të vazhdojnë  në mënyrë që të bëhet liberalizimi i vizave”, tha ai.

Ndryshe, komisionari evropian për Zgjerim Johaness Hahn gjatë vizitës së djeshme në Kosovë tha se heqja e regjimit të vizave nuk do të ndodhë deri në vitin 2020, madje i porositi kosovarët të mos mbahen peng i datave, duke aluduar se ky proces mund të merr kohë edhe më shumë./

Isufi e quan jo serioze seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga opozita

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ahmet Isufi , e ka quajtur jo serioze seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga opozita, duke iu referuar kështu nënshkrimeve të mëhershme, të cilat sipas tij ishin të manipuluara, e po ashtu edhe rezolutës, ku tha se përmenden zgjedhjet.

Ai këto komente i bëri në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, të thirrur nga opozita, pas mos liberalizimit të vizave për vendit tonë këtë vit.

Isufi kërkoi të mos përmenden data në lidhje me liberalizimin e vizave, duke thënë se krejt kjo varet nga BE-ja dhe jo nga Kosova.

Isufi: Hahn nuk tha se nuk do të ketë liberalizim të vizave

“Bashkimi Evropian përmes komisionarit Hahn  në Prishtinë dje deklaron se Kosova i ka përmbush kriteret, 95 për qind, do të thotë e ka kryer punën e vet, dhe nuk e tha ndryshe, por tha që në BE ekzistojnë procedura të cilat duhet të vazhdojnë  në mënyrë që të bëhet liberalizimi i vizave”, tha ai.

Ndryshe, komisionari evropian për Zgjerim Johaness Hahn gjatë vizitës së djeshme në Kosovë tha se heqja e regjimit të vizave nuk do të ndodhë deri në vitin 2020, madje i porositi qytetarët të mos mbahen peng i datave, duke aluduar se ky proces mund të merr kohë edhe më shumë.

Sejdiu: Fajin për mosliberalizim e kanë të gjitha qeveritë e vendit

Shefi i grupit parlamentar të PSD-së, Dardan Sejdiu ka theksuar se liberalizimi i vizave është premtim elektoral tash e 10 vjet, i të gjitha qeverive pa përjashtim.

Ai po ashtu pohoi se asnjë qeveri nuk ka qenë as e drejtë dhe as korrekte në trajtimin e çështjes së liberalizimit të vizave, duke pohuar se Kosova nuk është një çështje e ndërlikuar dhe e pa përballuar për vendet e BE-së sepse Kosova është një vend i vogël, ai tha se Kosova ka 1.8 milionë banorë, kurse vetëm Parisi ka 2.5 milionë banorë. Po ashtu ai tha se shumica e shteteve të Ballkanit Perëndimor e kanë të drejtën e  lëvizjes së lirë që nga viti 2010.

Sejdiu: Për sa i përket Qeverisë së Kosovës

“Për sa i përket Qeverisë së Kosovës, një pjesë e kritikës u dha edhe nga iniciuesi, por unë po e përmend edhe një. Keqpërdorimi i bashkësisë ndërkombëtare për shtyrje të agjendave të këqija për Republikën e Kosovës, është njëra prej adutëve që këto qeveri e kanë përdor tash e 18 vite. Por besoj që duhet të presim një lloj kredibiliteti nga ato shumë shtete, që kanë shpenzuar qindra miliona euro, për me pas institucione të tyre në Kosovë. Këtu po përmendi p.sh. EULEX-in, parat e taksapaguesve të qytetarëve evropian, janë shpenzuar në Kosovë me të madhe, në mënyrë që me pas një mision i cili e skanon, e mirëmban dhe e ndërton sistemin e drejtësisë në Kosovë”, tha Sejdiu.

Konjufca: Pse po i mashtroni qytetarët për viza, dilni jepni përgjegjësi para tyre

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka kërkuar përgjegjësi nga pozita për shkak të mos liberalizimit të vizave, duke thënë se me premtimet e mëhershme të tyre ata vetëm sa i kanë mashtruar qytetarët e vendit dhe se për këtë duhet të japin përgjegjësi.

Ai ka përkujtuar se presidenti i Kosovës  Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj, kishin premtuar se demarkacionit  do të jetë kushti i fundit për liberalizim, por kjo nuk doli të jetë ashtu.

Konjufca: Deklarata e komisionarit Hahn, tregon jo seriozitetin e kësaj qeverie

“Komisionari Hahn na tregoi se nuk do të ketë liberalizim të vizave deri në vitin 2020. Kjo tregon jo seriozitetin e kësaj qeverie dhe premtimet e këtyre politikanëve. Edhe vetë Qeveria e kaluar kur u rrëzua koalicioni PAN, e rrëzoi me arsyetimin shumë të mirënjohur , që këta nuk po dinë të marrin vendime për liberalizim të vizave, kështu që po e rrëzojmë, sepse  e dimë se qysh me i marrë  vendimet e mëdha. Tash qytetarët kanë të drejtë të pyesin pse i keni mashtruar ata, pse nuk keni treguar drejt. Më në fund, në këtë vend duhet që politikanët të mësohen të japin përgjegjësi”, tha ai.

Ndryshe, komisionari evropian për Zgjerim Johaness Hahn gjatë vizitës së djeshme në Kosovë tha se heqja e regjimit të vizave nuk do të ndodhë deri në vitin 2020, madje i porositi qytetarët të mos mbahen peng i datave, duke aluduar se ky proces mund të merr kohë edhe më shumë.

Zemaj: Në kushte normale do duhet të jepnim mesazhin e afrimit me BE-në

Deputeti i LDK-së, Armend Zemaj ka thënë se sot në kushte dhe rrethane normale, me një qeveri kredibile, do të duhej të kishim një seancë solemne për të dhënë mesazhe dhe inkurajim qytetarët e Kosovës, se vendi ynë është afruar me botën perëndimore, janë shkurtuar hapat e anëtarësimit në Bashkësinë Evropiane, është siguruar lëvizja e lirë.

“Por fatkeqësisht qytetarët e Republikës duhet të numërojnë dështimet, skandalet, dëmet dhe pasojat që kjo qeveri dhe këta krerë të institucioneve po ia bëjnë shtetin tonë dhe popullit të Kosovës. Dje morëm përgjigje të prerë, shumë të shkurtë dhe pas asnjë mëdyshje se nuk ka lëvizje të lirë për qytetarët e Republikës Kosovës”, tha Zemaj.

Ai në seancën e jashtëzakonshme që është duke u mbajtur, tha se sot kemi nevojë për unitet dhe duhet t’i thirrim mendjes dhe mos të mendoni vetëm për karrigen e pushtetit.

“Të reflektoni duke thirr në përgjegjësi dhe të kërkoni dorëheqjen e kësaj qeverie duke i mundësuar vendit kthimin e dinjitetit dhe rrugës demokratike të zhvillimit të saj”, shtoi Zemaj.

***

Deputetja e PDK-së Blerta Deliu-Kodra ka thënë se Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave, duke përfshirë demarkacionin dhe luftën kundër korrupsionit, dhe është pritur të merren sinjale pozitive, por shtyrja e këtij procesi është lajmi më i keq për qytetarët në këtë fundvit.

Ajo këto komente i bëri në seancën e jashtëzakonshmet të Kuvendit të Kosovës, e cila po mbahet me kërkesë të opozitës për liberalizimin e vizave, pas me deklaratës së djeshme të komisionarit evropian për Zgjerim Johaness Hahn se nuk do të ketë heqje të regjimit të vizave deri në vitin 2020.

Deliu-Kodra: Njëri prej lajmeve më të këqija që kemi marrë këtë fund vit

“Ishte deklaratë dekurajuese për qytetarët e Kosovës. Para kësaj deklarate duhet të kthejë vëmendjen që kemi pasur me Avdullah Hotin dhe Glauk Konjufcën në Bruksel, në një takim në PE, ku përfaqësues të PE-së i adresuan shqetësimet që Kosovës po i bëhet e padrejtë sa i përket mos dhënies së vizave. Edhe në këtë takim u tha qartë se procesi po shndërrohet në diçka politike. Këtë e kanë thënë vetë zyrtarë të BE-së dhe është njëri prej lajmeve më të këqija që kemi marrë për këtë fund vit”, ka thënë ajo.

Deliu-Kodra kritikoi opozitën rreth reagimit të saj për liberalizimin e vizave, duke thënë se Kosova do të vazhdojë me punën e saj në forcimin e institucioneve, për të përafruar vendin në rrugëtimin e saj euroatlantik, ndërsa shtoi se BE duhet të trajtojë Kosovën njëjtë sikur vendet tjera të rajonit, të cilat kanë përfituar më herët nga ky proces.

Për më tepër, deputetja Deliu-Kodra tha se qytetarët janë me të drejtë të dekurajuar me deklaratën e komisionarit evropian për Zgjerim Johaness Hahn se nuk do të ketë heqje të regjimit të vizave deri në vitin 2020.

Ajo theksoi se është lajm i keq që Kosova nuk është pjesë e agjendës për heqjen e vizave këtë vit, pasi  liberalizimi i vozave do të sillte Kosovën më afër BE-së dhe do të lehtësonte udhëtimin e qytetarëve drejt vendeve të Zonës Shëngen.

Deliu-Kodra: S’ka rrezik për migrim masiv

“Ka një numër i shteteve se Kosova do të jetë vatër e migrimit dhe qytetarët do të lëvizin në një pjesë të këtyre shteteve. Kosova ka bërë progres sipas raportit të Eurostatit dhe nuk figurojmë në mesin e 30 vendeve që paraqesin rrezik për migrim dhe ua kemi bërë të qartë miqve tanë”, tha Deliu-Kodra.

Konjufca – Dedës dhe Kusarit: Po të ishit opozitarë, nuk ish dashtë me ba gjithë atë zhurmë për nënshkrime

Shefi i Grupit Parlamentar të VV-së, Glauk Konjufca, ka thënë se beson që do të kenë kuorum për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme për dështimin e liberalizimit të vizave, raporton Periskopi.

Ai ka kritikuar deputetët e Alternativës, Ilir Dedën dhe Mimoza Kusarin për ‘zhurmën’ që bën për çështjen e nënshkrimeve të tyre.

“Kuorumi i duhet kësaj seance, por në mbledhjen e Kryesisë të gjitha grupet parlamentare thanë se do të jenë në seancë.  Po të kishin qenë opozitarë të vërtet ish dashtë me dalë e me thanë që ne jemi për mbajtjen e asaj seance. Unë i kuptoj procedurat teknike, por është edhe vullneti i deputetëve. A duan të mbajnë seancë për dështimet e seancës, apo jo”, ka thënë ai.

Opozita kërkon shpërbërjen e Kuvendit dhe mbajtjen e zgjedhjeve

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka kërkuar që Kuvendi i Kosovës të miratojë një rezolutë, ku kërkohet shpërbërja e Kuvendit, dorëheqja e Qeverisë, po që paraprakisht të miratohet pakoja ligjore për formimin e ushtrisë.

Hoti këtë kërkesë e bëri sonte gjatë mbajtjes së seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, e cila është thirrur me kërkesë të opozitës.

Hoti ka thënë se fajin për mos liberalizimin e vizave, e ka pikërisht kjo qeverisje njëvjeçare, pasi kjo qeverisje është një manual se si të zhbëhet shteti brenda një viti.

Hoti: Fajin për mos liberalizimin e vizave e ka kjo qeverisje

“Këta persona dështimin e liberalizimit të vizave  dhe anëtarësimin në Interpol,  po e plasojnë para qytetarëve si dështim të Evropës  me rastin e liberalizimit të vizave  dhe të sigurisë globale, në rastin e Interpol-it. Ndërkaq vet kanë dështuar totalisht të përmbushin agjendën e reformave evropiane dhe zbatimit të MSA-së, pavarësisht se opozita jo që ka hedhur gaz e ka përdorur dhunë, por i ka mbështetur të gjitha ligjet dhe reformat  për integrim evropian pa  asnjë kusht dhe pengesë. Këta zhgënjyen Brukselin dhe qytetarët tanë”, ka shtuar deputeti Hoti.

Tutje ai ka thënë se demokracia shkelet nëse komunat e qeverisura nga AAK, përfitojnë tre herë më shumë se komunat tjera. Sipas tij, kulmi i dështimeve, është mos anëtarësimi në Interpol dhe mos liberalizimi i vizave.

“Nga një analizë e thjeshtë e qeverisjes njëvjeçare të koalicionit PAN, mund të nxirret një manual se si të zhbëhet shteti brenda një viti. Shteti, rendi kushtetues, dhe ligji cenohen nëse kryeministri urdhëron ministrat të marrin vendime jo ligjore, siç është rasti me shkarkimin e bordit të Agjencisë së Akreditimit. Ose nëse qeveria merr vendime jo kushtetuese, siç është rasti me pronat e AKP-së në komunat serbe, ose me rritjen e pagës së vet. Paraja publike keqpërdoret nëse emërohen 80 zëvendës ministra e plotë koordinat nacional  për të njëjtat detyra”, ka thënë Avdullahu.

Hoti ka kërkuar nga deputetët që në fund të debatit të miratohet një rezolutë, e cila përmban tre pika.

Hoti: Qeveria e Kosovës të dorëhiqet

“Prandaj në fund të këtij debate, ne ftojmë deputetët që të miratojmë së bashku një rezolutë që ka tre pika:

Që forcat politike parlamentare të ulën në tryezën e bisedimeve për t’u dakorduar për agjendën për krijimin e institucioneve të reja përmes zgjedhjeve të reja dhe demokratike.

E dyta, pas këtij dakordimi, Qeveria e Kosovës të dorëhiqet dhe Kuvendi të shpërbehet, për t’i hap rrugë formimit të institucioneve të reja.

Dhe e tretë, që forcat politike të dakordohen që gjatë kësaj periudhe, të mos dëmtohen proceset e rëndësisë nacionale,  duke u siguruar që të adresohen çështjet më urgjente para se të shpërbëhet Kuvendi, para se gjithash, votimi i pakos së ligjeve për ushtrinë”, tha Hoti,

Hoti: Koalicioni qeverisës fajtor për të gjitha dështimet e Kosovës, duhet të dorëhiqet

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, parti kjo iniciues e seancës, ka thënë disa kritika për koalicionin qeverisës.

Hoti ka akuzuar kryeministrin me partnerët e koalicionit se janë fajtor për të gjitha dështimet që Kosova po i pëson.

Më poshtë pjesë nga fjalimi i Hotit:

Kryeministri me partnerin e koalicionit që dikur pengonin me dhunë intrigat, sot po fajësojnë BE-në për dështimin me viza.

Ata dështimin me viza dhe Interpol po e bëjnë si dështim të ndërkombëtarëve, derisa vet kanë dështuar në MSA.

Këta zhgënjyen Brukselin dhe qytetarët tanë, prandaj fajin për viza e ka viti i mbrapshtë i kësaj qeverisje.

Kosova po humb miq në perëndim, e po kërkoni miq të rinj në lindje.

Të gjitha zhvillimet, jo vetëm ato në veri, po shkojnë në drejtim të Serbisë.

Nuk po na njohin shtetet e reja, ato që na kanë njohur kanë filluar të tërheqin njohjet.

Në vend që të korrigjoni gabimet e juaja, ju po shikoni ti korrigjoni kufijtë e Kosovës.

Kjo situatë nuk mund të vazhdoj tutje, qytetarët kanë nevojë për normalitet dhe perspektivë të qartë.

Presim që koalicioni i punëve të mëdha të hap rrugë për formimin e institucioneve të reja.

Në fund të debatit ne ftojmë deputetët të miratojmë së bashku një rezolutë që ka tri pika.

Që forcat politike parlamentare të ulen e të dakordojnë agjendën për institucione të reja.

Pas këtij dakorimi qeveria të dorëhiqet dhe kuvendi të shpërbëhet.

Që forcat politike të pajtohen që mos të pengohen këto procese.

Hoti sqaron çështjen e nënshkrimeve të Dedës e Kusarit, nis seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit

Me disa minuta vonesë, ka nisur seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës.

Kjo seancë e cila po mbahet me kërkese të Lidhjes Demokratike të Kosovës dështoi edhe më parë, raporton Indeksonline.

Pas dështimi, kryesia u mblodh dhe vendosi që seanca të nis në ora 20:00.