Këta do të jenë viktimat e para nga lufta mes SHBA-së dhe Koresë

0
180

Ministri i Jashtëm rus ka ndarë pikëpamjen e tij mbi arsyet e mundshme për nisjen e fundit të raketave të Koresë së Veriut dhe ka komentuar situatën në gadishullin korean.

Rusia dënon veprimet provokative të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në lidhje me Korenë e Veriut, si dhe përpjekjet e Uashingtonit për të përfshirë Tokion dhe Seulin në këto provokime, tha Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov duke shtuar se Japonia dhe Korea e Jugut “do të bëhen viktimat e para në rastin e shpërthimit të luftës në gadishullin korean”.

Sipas ministrit, Pheniani ka refuzuar të lëshojë raketa për më shumë se dy muaj përpara nisjes së fundit të mërkurën, raporton “Sputnik International”.