Kështu digjni më shumë kalori

0
513

Lajm i mirë? Ka truke të provuara për të rritur djegien tuaj të yndyrnave nga mëngjesi në darkë, pa ndërprerë stilin tuaj të jetësës. Revista “Time” na propozon pesë mënyra për të përshpejtuar metabolizmin.

Mos u ulni menjëherë
Silluni vërdallë, qëndroni pak dhe përtypni çamçakëzë, këto tipe aktivitetesh të njohura me termin NEAT (Aktivitete pa ushtrime), kanë treguar se kanë ndihmuar që djegia e kalorive të shkojë nga 300 në 2 mijë kalori.

Bëhuni fans i çajit jeshil
Studimet tregojnë se çaji jeshil rrit metabolizmin nga 4 në 5 %. Mos ngurroni ta bëni pjesë të ditës tuaj kur ai mban vetëm 2 kalori, pa sheqer sigurisht.

Pini më shumë ujë
Një studim gjerman tregon se pirja e dy gotave ujë përmirëson djegien e kalorive me 30% që në 10 minutat e para dhe ky efekt zgjat më shumë se një orë.

Limoni dhe vitamina C
Shtoni lëng të freskët limoni në çajin apo ujin tuaj, për të marrë vitamina C. Universiteti Shtetëror i Arizonës ka zbuluar se ushtruesit që nuk marrin mjaftueshëm vitaminë C mund të djegin 25% më pak kalori gjatë stërvitjes.

Bëhuni zbavitës
Një studim i publikuar në Gazetën Ndërkombëtare të Obezitetit tregon se e qeshura shton një sasi të vogël të djegies së kalorive, dhe madje me shifra matematikore 15 minuta të qeshura pa fund djeg deri në 40 kalori.