Ja si të RRISNI flokët deri 10 CM për 21 ditë…(receta)

0
2717

Mjaltë me qepë për rritjen e flokëve. Qepa është e pasur në sulfur, një mineral i rëndësishëm për shëndetin e flokëve. Sipas studimeve në fakt qepa është një nga kurat më të mira për daljen e rrënjës së flokut pas rënies.

Qepa dhe lëngu i qepës janë përdorur prej shekujsh si një recetë në kushtet e shtëpisë për rritjen e flokëve.

Grini një qepë të kuqe ose të bardhë derisa të bëhen 3 lugë. Përziejeni me 1 lugë mjaltë në një tas të vogël.

Aplikojeni me duar në flokë të lagur dhe fërkoni butësisht skalpin. Përveç vetive që ka qepa për rritjen e flokut, apo për daljen e flokut të ri, mund të përfitoni edhe nga efektet e mjaltit, i cili ka veti anti-bakteriale, lufton mykun dhe është një antioksidant i shkëlqyer.
Mbajeni në flokë për rreth 40 minuta, shpaljeni flokun me ujë të ngrohtë. Sipas ekspertëve këtë maskë duhet ta përdorni 1-2 herë në javë per 3 jave.

Këshilla: Për një përfitim maksimal për skalpin dhe flokët, këshillohet mjalti i errët, pasi ai përmban më shumë antioksidantë. Maskë me mustard për rritjen e flokëve. Maska me mustard këshillohet për të gjitha ato femra që duan të kenë flokë të gjatë. 2 lugë mustard përziejini me 1 të verdhe veze dhe 2 lugë vaj ulliri.

Pasi t’i keni përzier bashkë aplikojeni maskë në flokë dhe rrënjë për 30-45 minuta. Më pas lajini mire flokët me shampo dhe ujë të bollshëm. Nëse doni të përshpejtoni rritjen e flokëve dhe që për 6 muaj ato të duken më të bukura, më të forta e më të shndritshme aplikojeni maskën me mustard 1 herë në javë.