Europa në alarm, ministri britanik: Al-Kaeda po ringjallet!

0
414

Grupi terrorist që qëndron pas sulmeve të Kullave Binjake në Nju Jork më 2001 po planifikon një sërë sulmesh vdekjeprurëse të reja, që po ‘mbajnë ministrat zgjuar gjatë natës’.

Ministri i Sigurisë në Britani të Madhe, Ben Wallace tha se Al-Kaida po planifikon sulme ndaj aeroporteve dhe avionëve dhe madje planifikon të përdorë avionë të mbushur me eksploziv për të ulur objektivat në një përpjekje për t’u bërë sërish organizata terroriste më e frikshme në botë.
Wallace u takua me zyrtarë të aeroportit një javë më parë për të diskutuar çështjen. Duke folur për Sunday Times, Wallace gjithashtu diskutoi për ‘kërcënimin e brendshëm’ të terroristëve që punojnë fshehtas në aeroport.

‘Kërcënimi i aviacionit është i vërtetë. Aviacioni është ende një ngjarje blu për këta terroristë. Al-Kaeda po ringjallet. Ata janë riorganizuar. Ata po shtyjnë gjithnjë e më shumë komplote drejt Evropës dhe janë njohur me metoda të reja dhe ende aspirojnë në sulmet e aviacionit, “tha ai. /Syri.net