E përlotur flet për djalin që ia vranë: Klevisi më thoshte që në Islandë s’do i ndodhte kurrë gjë

0
452

“Klevisi i ndihmonte të gjithë njerëzit. Më thoshte shpesh; qe vetëm në këtë vend nuk të ndodh gjë kurrë”.
Ky është rrëfimi dramatik i nënës së Klevis Sulës, 20- vjeçarit nga Çorovoda, i cili humbi jetën pasi u godit me thikë në Islandë. Ngjarja e rëndë ndodhi pak ditë më parë në Austurvöllur. Në një intervistë për median islandeze Stöð 2, nëna e të riut, Natasha Sula, e cila udhëtoi bashkë me djalin tjetër drejt këtij shteti tregoi mes dhimbjesh se sa i lumtur kishte qenë i biri që jetonte aty.

“Klevisi ishte njeri shumë i dashur me të gjithë. I donte njerëzit, dhe shoqërinë. Edhe këtu në Islandë Klevisi fliste fjalët më të mira. Klevisi veç ka dashur të japë ndihmë dhe autori e ka sulmuar. Edhe Klevisi thoshte gjithmonë që; vetëm në atë vend nuk të gjen gjë kurrë se janë njerëzit shumë të mirë”, tha nëna. Ndërkohë, vëllai i Klevisit tha se në Islandë erdhi për të nisur një punë për një jetë më të mirë. “Klevisi ishte një djalë shumë i qetë, i dashur me të gjithë. Në punë të vet. Erdhi në Islandë për të nisur një punë”, rrëfeu vëllai i tij.

Mediat islandeze i bënë jehonë ngjarjes së rëndë. Nga dëshmitë e shokëve Klevis Sula humbi jetën pasi një burrë që ai shkoi ta ndihmonte pasi po qante, e goditi me thikë. I plagosur mbeti dhe shoku i tij, i cili fatmirësisht është jashtë rrezikut për jetën. Klevis humbi jetën disa ditë pas plagosjes, duke lënë në mes ëndrrat e tij./News24